Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

SEÇİMLER VE KUŞADASI ….

Yazının Giriş Tarihi: 12.06.2015 23:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.06.2015 23:31

    Seçimleri geride bırakalı bir hafta oldu. Ulusal anlamda sonuçlar tartışılıyor, konuşuluyor, yazılıp çiziliyor. Dilerseniz biz de yerelde konuşalım.Sonuçlar neyi gösterdi.Hangi parti ne yaptı, vatandaşın ilgisi neydi, nasıldı.
            Vatandaş açısından..
     Kuşadası’nda yaşayan herkes seçimle ilgiliydi. Ama öncelik işlerdeydi. Kötü başlayan bir sezon, ekonomik sıkıntılar öncelikliydi. Aslında herkes Kuşadası için sonuçları doğru tahmin ediyordu ki, pek fazla seçim havası yoktu. Vatandaş ilgili, ama katılımcı değildi. 
          AKP Açısından..
     AKP, Kuşadası’nda ülke genelinin çok üstünde bir sıkıntı yaşadı. “Onlar konuşur biz yaparız” sloganı ile bir broşür dağıttılar.Hepimizin vergileriyle yapılan, Ancak her biri Kuşadası’nın bağrına bir hançer gibi saplanan yatırımları sanki AKP üyelerinin aidatlarıyla yapmış gibi lanse ettiler. Daha bitmeyen, her yeri dökülen, sağlık hizmeti vermek için sağlıksız olan hastaneyi öne çıkardılar. Kuşadası’nı Çin Seddi gibi ikiye bölen yol garabetinden medet umdular. Üniversitenin yanına altyapısını düşünmeden, planlamadan yaptıkları yurt binalarını referans verdiler; olmadı. Zira Kuşadası’nda bilinçli seçmen vardı.
     AKP Tabanı bile umutsuzdu. Dört gün içinde iki bakan gelip Kuşadası’nı dolaştı. Biz yakından takip ettik. Onlar bile umutsuzdu. En çok merak ettiğim ise AKP’nin kaymağını yiyen, iktidarın nimetlerinden en çok nasiplenen, geçmiş yıllarda gelen her bakanın, her üst düzey AKP yöneticisinin yanında pıtırak gibi biten isimler ortalıkta bile görünmedi.Hezimeti bildikleri için hiçbir fotoğraf karesine bile girmediler. AKP açısından Ali Kara ve Tacettin Özden bu seçimin en çok çalışanı oldu.
          CHP Açısından..
    Seçmen, Belediye, Turizmcinin doğal desteğiyle yola çıkan CHP şanslıydı. Fazla bir şey yapmasına gerek yoktu. CHP’nin muhalefeti yine CHP içinden çıktı. Bir önceki dönemde AKP ile büyük bir uyum içerisinde Kuşadası’nın talanına imza atan sözde CHP’li eski belediye başkanı ve ekibi seçim sürecine girerken AKP’nin görevini üstlendi. Yerel gazetelerinde, sosyal medyada, sokakta, sürekli CHP’li belediye yönetimini eleştirdi. CHP’nin bir oy eksik çıkarması için maddi ve manevi tüm güçlerini kullanarak, beş yıl boyunca kendilerine koltuk değneği olan AKP’ye diyet borcunu ödemeye çalıştı. 
     İlginç olan ise tüm bu olanlara CHP İlçe başkanının suskun ve sessiz kalmasıydı. Bir süre önce www.adaninsesi.com sitesinde yayınlanan tümü doğru belgelere sert tepki gösteren CHP ilçe başkanı, nedense eski yol arkadaşı ve ekibinin parti suçu içeren saldırılarına göz yumdu, ortak oldu. Sustu.
     Düzenlenen bir iki kahvehane toplantısı miting olarak lanse edildi. İlçenin en güçlü partisinin bu “miting”lerine katılım olmadı. Plansız, programsız, Kuşadası gerçeklerinden uzak bu düzenlemelere rağmen, Kuşadalılar ülke gerçeklerini yakından takip ettikleri için,oylarını yine yüzde 52 oranında CHP’ye verdi.
CHP’nin en çok çalışanı ise Kadın kolları oldu
         MHP Açısından..
     MHP dışında değerlendirmelerde bulunanların seçimler ile ilgili beklentileri farklıydı. Herkes MHP’nin Kuşadası’nda oyunu ciddi anlamda arttıracağını söylüyordu, bekliyordu. Ancak, MHP tabanının kendilerine dayatılan milletvekili sıralamasına tepkisi, tüm Aydın’da olduğu gibi Kuşadası’nda da sandığa da yansıdı. 
         HDP Açısından..
     Türkiye Partisi söylemiyle yola çıkan HDP, Kuşadası’nda bu söyleminin karşılığını aldı. Sol yelpazedekilerin desteğiyle ciddi bir oy patlaması yaptı. HDP’nin fazla oy alacağı ön görülen bazı mahallelerde AKP sürpriz yaptı. Buna karşın Ege Mahallesi gibi entelektüel oyların yoğun olduğu Ege mahallesinde bazı sandıklarda HDP, MHP’yi bile geride bıraktı veya başa baş gitti. 
          Vatan partisi açısından..
     Kuşadası’nda en çok çalışan parti diyebilirim. Militan gibi çalıştılar. Hem de alacakları oyu aşağı yukarı tahmin ederek koşturdular. En iddialı mitinglerini burada yapmalarına karşın, sonuç değişmedi. Bir bölen eleştirilerine hedef oldular.
    Diğer partileri ise sıralamaya gerek yok, neredeyse yoktular.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.