Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadalı Tarımcı Kadınlar Çiçekpınar’da Haşhaş Atölyesi açtı

Tarımda kadın Kooperatifi Kuşadası üyeleri, Bakanlıktan alınan hibe ve bir çok ilden kadınların işbirliği ile Isparta Çiçekpınar'da Haşhaş Atölyesi açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2024 15:41
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2024 15:41
Kaynak: Adanın Sesi Haber Merkezi
Kuşadalı Tarımcı Kadınlar Çiçekpınar’da Haşhaş Atölyesi açtı

Merkezi Kuşadası’nda olan Tarımda Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (TARIMDA KADIN) Anadolu’nun tarımsal mirasını yaşatmak ve kadın üreticilerini  desteklemek amacıyla ilk projesi çerçevesinde Çiçekpınar’da Haşhaş Sürtme, Tohum Paketleme ve Haşhaşyağı Sıkım Üretimini kapsayan “Haşhaş Atölyesi”ni hayata geçirdi. Şarkikaraağaç Kaymakamı Talha Atılay Teymur ile Çiçekpınar Belediye Başkanı Memiş Kaynak’ın da katıldığı açılışta bir konuşma yapan Kooperatif Başkanı Dr. Ayşe Günbey Şerifoğlu, “Yerel ürünlerin kaliteli üretimini gerçekleştirmek ve katma değer kazandırmak için çalışan bir kooperatif olarak, haşhaş gibi ülkemiz coğrafyasının çok önemli tarımsal mirası yerel bir ürünün gelişmesine katkı sağlamayı, ürün yelpazesini genişletmeyi ve uzun dönemde kooperatifimizin marka değerini artırmayı hedefledik” dedi.

HAŞHAŞ BİR ÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Antik çağlardan beri insanlığın yetiştirdiği en kadim bitkilerden biri olan haşhaşın, yaprağından tohumuna gıda, tedavi, kozmetik gibi birçok alanda kullanıldığını da belirten Şerifoğlu, şu bilgileri verdi; “Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından dünyada ‘geleneksel haşhaş üreticisi’ olarak kabul edilen iki ülkeden biridir. Dünyanın en büyük haşhaş üreticileri arasındadır. Ancak haşhaş ülkemizde yeteri kadar ve doğru bir şekilde bilinmiyor ve kullanılmıyor. Göller, güller ve lavantalar diyarında başlattığımız projemizde Tarımda Kadın Kooperatifi olarak bu çok değerli geleneksel tıbbi aromatik bitki olan tarımsal ürünümüzün farkındalığını artırmak ve haşhaşı hak ettiği yere getirmeyi hedefliyoruz. Kooperatifimizin haşhaş ezme atölyesi açılışı ile bölge kadınının sadece tarlada değil, gelişmiş ve katma değerli ürün çeşitleri paketleme ve üretim aşamalarına da daha yoğun şekilde katabileceğine inancımızla yeni pazar arayışlarımızı sürdürmekteyiz.”

SONRAKİ HEDEF SÜT ÜRÜNLERİ

Üretilen ürünlerin bazı zincir marketler ile internet ortamında satışa sunulduğunu kaydeden Şerifoğlu, “Haşhaşın anavatanı olan yöremizin diğer bir değeri hayvancılık tarafında ise süt ve süt ürünleri, peynir işletmeciliği ile hedeflerimizi de büyütme kararındayız” diyerek atölyenin kurulmasına katkıda bulunan kamu kurumu temsilcilerine de teşekkür etti.

Kaynak: Adanın Sesi Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.