Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Belçika lı Karışık Kebap Kuşadası nda çekiliyor

Kasablanka Filminin ünlü yönetmeni Türk aile yapısını konu alan filmini Kuşadası nda çekiyor

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2010 17:14
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Belçika lı  Karışık Kebap Kuşadası nda çekiliyor

Belçika’lı ünlü yazar, yapımcı, yönetmen Guy Thys, Türk kültürü ve aile yapısını konu alan “Karışık Kebap” (“Mixed Kebab”) filmini Kuşadası’nda çekiyor. Kuşadası’ndaki Opus Apart’ı film platosuna çeviren ekip, Söke ve Kuşadası’nın çevresindeki kırsal alanlarda da çekimler yapıyor. 

 

Belçika’da yaşayan Türk İbrahim ile Türkiye’deki beşik kertmesi Elif’in yıllar sonraki buluşmalarını konu alan filmin çekimlerini Kuşadası ve Söke’de gerçekleştiren Fuy Lee Thys, “Karışık Kebap”  Türk aile hayatının çatışmalarını, güçlüklerini konu alan dramatik bir film olduğunu, özelikle genç insanların kültürleri ve aileleriyle yaşadıkları çatışmaları ele aldığını söyledi.  Filmin üçte birinin Türkiye’de çekileceğini, geri kalan bölümünün ise Belçika’da çekileceğini söyleyen Thys, “Filmi geçen yıl “Marquez, Marquez” adı altında Belçika-Tunus ortak yapımı olarak düşünülmüştü. Ancak , Türkiye ve Kuşadası’nı çok sevdiğim için filmin çekimini, ismini değiştirerek buraya aldım. Burada gördüğümüz konukseverlik ve dostluk, bize gösterilen kolaylıklar filmin önemli bir öğesini oluşturuyor“ dedi.

                                               Belçika’daki Türkler daha geri

            Basın mensuplarının bazı yönetmenlerin Türkiye’de çektikleri filmlerde Türkiye’yi geri kalmış gibi gösterdiğini hatırlatması yönündeki bir soruyu yanıtlayan Guy  Lee Thys “İnanmayacaksınız belki ama Belçika’da yaşayan Türkler, Türkiye’de yaşayan Türklerden daha geride. Bunu da filmde dile getiriyoruz. Türkiye’yi kötüleyen hiçbir şey yok filmde. Yurt dışında yaşayan  bir Türk genci ile Belçika’da yaşayan bir Türk gencinin  kültür çatışmasını konu alıyor. Belçika’da 160 farklı kültür var. Hepsi birbirinin içinde kendi yolunu bulmaya çalışıyor. Filmin Türkiye’de çekilen bölümlerinde daha sıcak ilişkiler, arkadaşlıklar ve misafirperverlik gösteriliyor. Burada her şey çok daha rahat ve yaşanabilir” diyerek  kendisinin de Türklerin yoğun olarak yaşadığı Antwerp  kentinde yaşadığını ve bir çok Türk komşusunun bulunduğunu ve sık sık geldiği Türkiye’ye en son Altın Portakal için geldiğini de kaydetti.

 Daha önce yönettiği 'Kasablanka' filmiyle tanınan ve Belçika’da göçmenler konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı ödüllendirilmiş bir sanatçı olan  Belçikalı yazar, yapımcı ve film yönetmeni Guy Lee Thys, “Filmde Toplumun, dinin ailenin ve bireysel ihtiyaçların dinamikleri oldukça betimleyici bir şekilde anlatıyoruz. Tüm bunların yaşamı dramatik bir çatışmanın büyük kaynağı haline getirdiğini gözlemliyoruz” diyerek  aile içi kültür çatışmalarının bu tablodan kaynaklandığını da kaydetti.

 

                                               Filmin konusu

            “Mixed Kebab”, Antwerp’de yaşayan tutucu bir ailedeki çatışmaları konu alıyor. Belçika’da yaşayan bir Türk ailenin oğlu olan İbrahim, ailesinin zoruyla beşik kertmesi olan ve Türkiye’de yaşayan Elif’le tanışmaya ve evlenmeye gönderilir. İlk defa Türkiye’ye gelen İbrahim,  tanıştığı Elif’i tatlı ve çekici bulur, ancak yaşanan kültür farklılıkları yüzünden onunla bir ömür geçiremeyeceğini düşünür. Bunun yanında Elif’inde evlenmeyi düşündüğü bir erkek arkadaşı vardır. Yönetmenin “Romantik bir aşk hikayesi” olarak tanımladığı filmde İbrahim’in Bram Sokağının çetecilerinden biri olan kardeşi Furkan’ın da dini motiflerle tanışmasından sonra bu alemden çekilmesini de ele alıyor.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.