Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ZEMİN KAYMASI NIN ETKİLEDİĞİ KONUTLAR TAHLİYE EDİLDİ

-Zemini kayan bölgede 63 konut tahliye edildi.Tahliye edilen 223 vatandaştan 183’ü otele yerleştirildi. -Fore kazık çakılan arazinin imarının bir önceki belediye döneminde değiştirildiği ortaya çıktı. -İnşaat çalışmalarına 2013 Yılı Ağustos ayında başlanmış.

Haber Giriş Tarihi: 15.11.2014 00:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com

Kadınlar Denizi Mahallesi Süleyman Demirel Bulvarı'nda, 2013 yılında başlanan fore kazık çalışmasından kaynaklandığı düşünülen zemin hareketliliği Mücella Emgin,Dergah ve Özgün sitelerinin bulunduğu bölgede tehlike oluşturdu. Aydın Valiliği,Kuşadası Kaymakamlığı ile belediye ekiplerinin yaptığı inceleme sonucunda bazı bloklarda olası bir faciaya karşı tahliyesine karar verildi.

Kuşadası Belediyesi'nden konuyla ilgili açıklamada zemin hareketliliğinin iki ay önce başladığı belirtilerek şöyle denildi:

"Söz konusu bölgede ilk inceleme 30.09.2014 tarihinde yapılmış, sürdürülen gözlemler sonucu 05.11.2014 tarihinde zemin hareketlerinin gözle görülür hale geliştiği saptanmıştır. Belediyemizce derhal Kuşadası Kaymakamlığı aracılığı ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden yerinde inceleme ve olası tehlikeyi önleme çalışmaları konusunda teknik destek talebinde bulunulmuştur. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü,Aydın Büyükşehir Belediyesi Afet ve Doğal Kaynaklar Yönetimi ve Şube Müdürlüğü ekipleri teknik inceleme yapmış, raporları beklenmektedir. Söz konusu bölgede bulunan inşaat şirketlerine, müteahhitlerine ve yapı denetim firmalarına gerekli yazılar yazılarak, gerekli incelemelerin yapılması ve önlem alınması konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Ayrıca belediyemizce söz konusu zemin hareketi ile ilgili olarak üniversiteden yardım istenmiş, gerekli jeolojik çalışmalar yapılmaktadır. Gelecek raporlar doğrultusunda yapılması gerekenler, alınması gereken tedbirler ivedilikle yerine getirilecektir."

RİSKLİ YAPILARA TAHLİYE

Öte yandan inşaat ile ilgili yapılan incelemede, çalışmaların 2013 yılı Ağustos ayında ruhsatsız ve izinsiz başladığının aktarıldığı açıklamada şöyle denildi:

"Zemin hareketliliğine neden olduğu sanılan 2013 ada 26 parselde 2013 yılı Ağustos ayında başlayan fore kazık ve inşaat çalışmalarıyla ilgili olarak, dönemimizde belediyemiz ekiplerince iki kez işlem yapılmıştır. Ruhsatsız ve kaçak olarak fore kazık yapıldığı, arazinin hafredilerek zemin bozulduğu gerekçesi ile 08.05.2014 tarihinde mühürlenmiş, 09.05.2014 tarihinde yapılan kontrolde yapının yapımına devam edildiği saptanarak ikinci kez mühürlenmiştir. Yapılan mühürlemelere rağmen faaliyetlerini sürdüren inşaat sorumluları hakkında 09.05.2014 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur.”

TAHLIYE EDİLENLER OTELE YERLEŞTİRİLDİ

Bu gün öğlen saatlerinde riskli binaların tahliyesine başlandı. Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın bizzat yönettiği tahliye çalışmalarında, belediyenin tüm birimleri koordineli çalıştı. Kısa süre içerisinde 63 konuttan 223 vatandaş tahliye edildi. Evlerinden ayrı kalmak zorunda kalan vatandaşlardan 182’si bir apart otele yerleştirildi. Kuşadası Belediyesince vatandaşlara battaniye, elektrikli soba, kumanya, temizlik malzemeleri dağıtıldı.  

İMARI DEĞİŞTİRİLMİŞ

Fore kazık çalışması yapılan arazinin imarının bir önceki belediye yönetimi  döneminde konut imarından çıkarılarak, ticari imara dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Önceki dönemin mimar bir meclis “Ticari imarda yoldan kot alma söz konusu olduğundan bölgenin imarı değiştirildi. Onun için fore kazıklar çakıldı. Orada bir imar faciası var. O imar değişikliğine evet diyen belediye başkanı ile meclis üyeleri, bu gün yaşananların sorumlusudurlar. Haklarında dava açılıp, tüm zararlar onlardan tahsil edilmelidir” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.