Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turizmcinin zam isyanı

Kültür ve Turizm Bakanlığının Müze ve Örenyeri giriş ücretlerine yaptığı ortalama yüzde 40 zam turizmcileri isyan ettirdi. Yurt dışında fiyatların bir yıl önceden verildiğini söyleyen turizmciler, yapılan zammı “turizmi bitirmek için her şey yapılıyor” diyerek tepki gösterdiler

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2020 14:57
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2020 15:02
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Turizmcinin zam isyanı

Kültür ve Turizm Bakanlığının 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere  Müze ve Örenyeri giriş ücretlerine yaptığı zam turizmcilerden büyük tepki çekti.Yurt dışı tur satışları için bir yıl önceden fiyatların ilan edilip, satışların yapıldığını söyleyen Acenteciler, “bu artışları gelen turiste nasıl yansıtabiliriz. Turizm bitirilmek isteniyor” diye tepki gösterdi. Bakanlık kararında sadece Türklerin yararlanabildiği Müzekart fiyatları ise 70 liradan 60 liraya indirildi.

                        BU VİCDANSIZLIKTIR

Müze ve Ören yerlerine  giriş ücretlerine  son bir  yılda yüzde 90 zam yapıldığını söyleyen Murat Boranalp, “Bir Turizm bakanı düşünün bu kadar Turizm düşmanı olabilir. Bir buçuk yılda yüzde 90 ören yeri zammı yapıp Türk turizmi bitirmek için her şeyi yapar, bu vicdansızlıktır. Efes, Ayasofya, Topkapı giriş ücreti 100 TL ne demektir. Vicdansızlar, Memleketi batırdı.Efes Anti Kentine giriş ücreti 1 Mart 2018’de 60 Türk lirasıydı. 15 Temmuz 2019’da 72, 1 Mart 2020’de 100 Türk lirası oldu. Biz bunu turiste nasıl anlatacağız. Bu karar bizlerin yaptığı tüm maliyet hesaplarını alt üst etti. Hiçbir zaman bu kadar büyük bir zam ön görülmedi. Katalog fiyatları altüst oldu. En çok zararı Türk acenteleri çekecek fiyat yükseltemediği için fiyat artışını sineye çekecek ve zararı kabullenecek” diye tepki gösterdi.

                        TURİSTE FİYATLAR BİR YIL ÖNCEDEN VERİLİYOR

Yurt dışı fuarlarında fiyatların bir yıl önceden verildiğini söyleyen Seyahat Acentesi sahibi Özer Esenkaya’da  “Zam bizleri zor durumda bıraktı. Fiyat maliyetlerimizi bir yıl önceden yapıyoruz. Zam yapılacaksa bilmemiz, ona göre fiyat  vermemiz gerekirdi. Bundan sonra fiyatlara yansıtamayız. Şimdi nasıl fiyat arttırdım deriz. Avrupa’da Türkiye’deki gibi değil, ‘ben yaptım oldu’ diye  olmuyor. Bir de zam yapılacaksa da bu kadar mı yapılır? İnsaf” şeklinde konuştu.

                        PAKET TUR SATAN ACENTELER ZORA GİRDİ

TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Temsil Kurulu Başkanı Eda Yurtcan’da zamların ekstra satan için acenteler için sorun yaratmayacağını, ancak paket tur satanları etkileyeceğini söyledi. Yurtcan, “Ören yerleri bu zamla beraber kısa sürede 3. zammı almış oldu. Normalde yılda bir zam yapılır. Çok üzücü ve sektöre de büyük  zarar veriyor. Ortalama gelen zam yüzde 38. En yüksek zam ise Efes, Ayasofya ve  Topkapı’ya geldi. Paket içinde tur satan seyahat acentelerimiz içinde büyük bir zarar” dedi.

            REHBERLER DE TEPKİLİ, BİZ DE ETKİLENECEĞİZ

Aydın Rehberler Odası Başkanı Ozan Sayın’da, turistlerin ören yerlerini gezmemesi durumunda rehberlerin olumsuz etkileneceğini belirterek “Yapılan zam çok fazla. Turizm yükselecek, gelişecek diye bu zamları yaptılar. Acenteler çok sıkıntı yaşayacak. Türkiye’deki müzelere ve ören yerlerine giriş çıkışları bitirebilir. Böyle giderse müze ve ören yerlerini gezmeyen, otelden çıkmayan daha kalitesiz turistler gelecek” yorumunda bulundu.   

Rehber Celal Küçük’de tepkisini “Her şey dahil sistemiyle uçak, otel, transfer, içki dahil bir haftalığı 299 dolara gelen bir turist, sadece Efes, Meryemana, Müze girişi için ise 35 Euro ödeyecek. Mümkün mü? Bu da otelden çıkmayacak turistin gelmesi anlamına geliyor. Turist gezmeyince rehber ve acenteci sıkıntı yaşayacak” diye dile getirdi.

 TURİZMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILSIN DİYE BEKLERKEN ZAM GELDİ

Türkiye’ye en çok turist getiren tur operatörlerinden birinin genel müdürü Fahrettin Çiçek’de yapılan zamların çok ciddi bir artış getirdiğini söyledi. Çiçek, “Bir taraftan turizm ülkesiyiz seyahatin önündeki engelleri kaldıralım diyoruz, bazı ülkelere vizeyi kaldırıyoruz, diğer taraftan müze ve ören yerlerine giriş ücretlerine aşırı zam yapıyoruz.  Bunun rasyonel bir açıklamasını yapmak zor. Bizler tüm hesaplarımızı bir yıl önceden yapıp paket fiyatlarımızı oluşturuyoruz, seyahat acenteleri olarak dövizde bu fahiş fiyat artışını dengeleyecek düzeye ulaşmadan organize edeceğimiz kültür turlarında zarar bölgesinden kurtulma şansımız yok. Kruvaziyerde kaybettiğimiz canlılığı yakalama yolunda ilerlerken bu zamları muhataplarımıza açıklamakta zorlanıyoruz. Tüketici kendi ülkesindeki parametrelere bakıp değerlendiriyor. Dengeleri iyi takip etmek, politikalarımızı ona göre dizayn edip ve doğru adım atmak zorundayız, turistik ürünümüzü oluşturan tüm yapı taşlarına yönelik fiyat politikamızı doğru oluşturmak da bunun en önemli parçalarından biridir” şeklinde konuştu.

 

NEREYE NE KADAR ZAM YAPILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığının zam listesinde en çok ziyaret edilen bazı müze ve ören yerlerine eski ve yeni giriş ücretleri şöyle:

Efes Antik Kenti 72-100, Pamukkale Hierapolis 60-80, Ayasofya 72-100, Antalya Aziz Nikolaos Müzesi 36-50, Bergama Akrepol 36-50

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.