Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turizmci Ramazan'da ulduğunu bulamadı

Kuşadası'nda bazı otellerde doluluk oranları yüzde 40 geriledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.07.2013 11:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Turizmci Ramazan'da ulduğunu bulamadı

Ramazan ayının turizmin yüksek sezon denilen aylarına rastlaması, turizmcileri zora soktu. Erken davranıp, aylar öncesinden Ramazan günleri için promosyon paket hazırlayan otellerde doluluk oranlarında büyük bir sıkıntı yaşanmazken, promosyon yapmayan otellerde ise doluluk oranlarında yüzde 40’lara varan düşüşler kaydedildi. Çevre il ve ilçelerden özellikle hafta sonralı Kuşadası’na günü birlik gelen yerli tatilci sayısındaki düşüş ise Kuşadası’ndaki bar, disco gibi eğlence mekanları ile restoranları etkiledi. Kuşadası’nda bu yıl İran turistler ilk sırayı alırken, büyük oranda Antalya’yı tercih eden Rus turistler de rotalarını Kuşadası’na çevirerek Ramazan ayında Kuşadası’nı tercih eden ikinci turist grubu oldu. Kuşadası turizminin lokomotif turist grubu olan Avrupa ülkelerinde ise yüksek sezon denilen Temmuz Ağustos  ayları yerine, daha düşük fiyatla pazarlanan sezonun ilk ayları ile son aylarını tercih etmeye başladı. Turizmciler Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yüksek sezon ile ilgili taleplerin azaldığını belirterek  fiyatların dengelenmesi gerektiğini kaydettiler.

                                    Uygun fiyatlı oteller dolu

            Yüksek sezonda Avrupa ülkelerinden rezervasyonların yavaşladığını söyleyen Kuşadası Otelciler Birliği Başkanı Tacettin Özden, “Ramazan ayı iç turizmi etkiledi, düşüş başladı, şu anda fiyatları uygun oylan otellere talep var. Yüksek fiyatlı otellere ilgi az.

Avrupa rezervasyonları yavaşladı. Avrupa’da ekonomik kriz nedeniyle  yüksek sezon artık pahalı gelmeye başladı.Talep fiyatların döhö düşük olduğu ön veya geç sezona kaydı. Buna karşın yaşanan sıkıntı son dakika satışlarla toparlanır. Her şeye rağmen sıkıntısız bir şekilde sezonu tamamlayacağımıza inanıyorum” dedi.

                                   İleriyi düşünen kazandı

            Kuşadası Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Bülent İlbahar’da ramazanla birlikte iç pazarda düşüş yaşandığını, buna karşın İran ve Rus pazarında artış olduğunu söyledi. İlbahar, “Ramazanda iç pazarda, özellikle yerli turistte düşüş var. Avrupa ülkelerinden ve Balkan ülkelerinden düşüş var. Bunun yanında İranlılarda artış var, Ruslarda iki kat artış yaşanıyor. . Bu günlerde en popüler turist İranlılar. Ramazan ayının yüksek sezona rastladığını hesaplayarak yurt dışında bu aylara özel promosyon ve paket program hazırlayan, 70-80 dolarlık fiyatını 40-50 dolara düşüren otellerde doluluk oranları yüzde 90’a varırken, önlem almayanlarda ise yüzde 60-70 doluluk var. Bu sıkıntılar en fazla iki hafta  yaşanır. Temmuzun son haftasında sıkıntı kalmıyor” dedi.

                                   Oruç tutanlara özel yemek saatleri

Özdere’de bulunan Maksima Paradise Resort işletmecisi Şinasi Akçay, Ramazan ayında iç piyasada durgunluğu hesaplayarak iç ve dış piyasada özel promosyonlar yaparak oteli doldurduklarını söyledi. Akçay, “Otelimizin müşteri portföyü Ramazanda düşmedi. Özel programlar ve seçenekler hazırladık. İç piyasada oruç tutanlara hitap edecek şekilde sahur ve iftar seçeneklerini ekledik. Yabancılara da uygun fiyatla paketler sunduk. Ancak bu yıl yaşadığımız sıkıntı turizm piyasasının yüksek sezon ile düşük sezonu bir daha değerlendirmek zorunda olduğunu gösteriyor. Tur operatörleri alçak sezon dediğimiz ön ve son aylar için aldıkları fiyatları yüksek sezon içinde uygulamaya çalışıyorlar, baskı yapıyorlar. Yapılması gereken alçak sezon fiyatlarını yükseltip, yüksek sezon fiyatlarıyla dengelemektir. Nasılsa her iki dönemde de giderler, çalışanlar aynı. Bu sezondan itibaren bu stratejiyi tüm tesislerin uygulaması gerekiyor” dedi.

            Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan’da Ramazan ayı ile birlikte, otellerin yanısıra  özellikle günü birlik turizminde bir gerileme yaşandığını söyledi. Akdoğan,  “Yaz aylarında hafta sonları çevre il ve ilçelerden gelenler çarşıyı hareketlendiriyordu. Ramazan bu hareketliliği etkiledi. Yerlide düşüş var, doğal olarak bu ticareti etkiliyor. Çarşı esnafı ile barlar, discolar gibi eğlence mekanları ramazan ayından etkilendi” dedi. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.