Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turizm haftasına buruk kutlama

KUŞADASI'nda yapılan 41. Turizm Haftası kutlamaları kapsamında, sektör temsilcileri turizmin zor bir dönemden geçtiğini belirterek yapılması gerekenleri dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2017 20:48
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Turizm haftasına buruk kutlama

Kuşadası'nda  41. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Atatürk Meydanı'nda bir tören düzenlendi. Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, CHP'li Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, İl Kültür Turizm Müdür Vekili Nusret Debre ile vatandaşların katıldığı törende bir konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Volkan Yırtımcı, turizmin içinde bulunduğu durum nedeniyle buruk bir kutlama yaptıklarını dile getirdi. Yırtımcı, "2015 yılının son çeyreğinde Ankara ve İstanbul'da yaşanan patlamalar, Rusya ile uçak krizi, Atatürk Havaalanı'ndaki saldırı ve 15 Temmuz darbe girişimi hem içte hem de dışarıda turizmi vurdu. Yaşanan bu olumsuzluklar müşteriden tedarikçiye, otelciden tur operatörüne kadar herkesi zora soktu. Bunun yanında ülke imajımız, Avrupa ile aramızdaki gerilim, sınırlarımızdaki savaşlar yüzünden erken rezervasyon sayısı yüzde 80 düştü. Bu daralma sadece turistik işletmeleri değil, tüm yöre esnafını ve halkını da olumsuz etkiliyor. Turizmin sükunete ihtiyacı var. Gerilim yerine sakinlik olursa turizm tekrar yükselişe geçer" dedi.

"TURİZMDE ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR"

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Eralp Çolakoğlu ise Türkiye'nin turizm dışında bir alternatifi olmadığını savunarak "Türkiye turizme mahkum bir ülke. Türkiye'de turizmin yönetimi anlamında bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Bu zihniyet değişikliği klasik yönetim anlayışından modern yönetime geçiş anlamında olmalı. Modern yönetim, ortak akılla sorunları analiz etmek ve çözüm önerileri üretmek demektir. Turizm Bakanlığı 2023 stratejik planında il bazında ve ulusal düzeyde turizm konseyleri oluşturulmasını hedeflemiş. Bu yöntemle turizmi ileri götürmek mümkün. 2013 yılı itibariyle bu konseylerin kurulması gerekiyordu. Maalesef kurulmadı. Yaşadığımız sıkıntılardan çıkmak için kısa sürede bu konseylerin kurulması gerekir" diye konuştu.

"YURT DIŞI ALGISI DEĞİŞMELİ"

Törende bir konuşma yapan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı da, Türkiye'nin yurt dışındaki algısının turizme zarar verdiğini öne sürdü. Kayalı, "Belediye olarak turizme destek için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu durum, Türkiye'nin Avrupa'da, yurtdışındaki algısına çok büyük zarar veriyor. Eğer bunları aşabilirsek, izlenimimizi, algımızı değiştirebilirsek önümüzdeki iki yılda durum düzelebilir" dedi.

CUMARTESİ RENKLİ KORTEJ

Kaymakam Muammer Aksoy Turizm Haftası nedeniyle düzenlenecek kortejin Türkiye'de öncü olacağını belirterek, "Halk oyunları grupları,  animasyon ekiplerinin katılımıyla Türkiye'de bugüne kadar olmayan bir kortej düzenliyoruz. Dünyadaki örneklerinden daha üstün ve renkli hale getirmek için çaba harcadığımız ve önemsediğimiz korteje 45 grup katılacak. Bu kortejimizle turizmde ana aktör olduğumuzu ülkeye ve dünyaya kanıtlamış olacağız. Çevre il ve ilçelerden tüm vatandaşlarımızı cumartesi günü yapacağımız korteji izlemeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.