Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turistlere COVID-19 testi kaygısı başladı

Bazı ülkelerin seyahat yasaklarını gevşetmesiyle birlikte ülkemize gelecek olan turistlerden, ülkelerine dönüşlerinde son 48 saat içinde alınmış PCR testi (vücutta herhangi bir virüs ya da bakterinin adeti çok az olsa bile yakalanmasını sağlayan bir ileri tanı yöntemi) istemesi turizmcileri kaygılandırdı. Tatil yörelerinin çoğunda test merkezlerinin bulunmaması, olanların da turist yoğunluğunu kaldıracak kapasitede olmadığını söyleyen turizmciler, tüm otellerde testin uygulanmasını önerdi.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2020 10:46
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Turistlere COVID-19 testi kaygısı başladı

Şimdiye kadar yabancı turistleri bekleyen turizmciler, bir yandan Almanya dahil bazı ülkelerin seyahat yasaklarını kaldırmasına sevinirken, diğer yandan gelecek olan turistlerin ülkelerine dönüşlerinde zorunlu olan PCR testlerini nasıl yaptıracaklarının kaygısını yaşıyor. Turizmciler, turist gönderen ülkelerin dönüş için test taleplerini kaldırmamaları halinde uygulamada çok sorun yaşanacağı uyarısı yaptı. 

EK MALİYET GETİRECEK 

Özellikle Bulgaristan ve Almanya gibi ülkelerin, ülkeye dönüşte son 48 saat içerisinde alınmış bir PCR testini talep ediyor olmaları ziyaretçilere bir çok sıkıntı yaratacağını söyleyen turizmci Fahrettin Çiçek, ülkemize gelecek olan misafirlerin pozitif vakalarının geldiklerinde değil de, çıkarken yapılan test ile tespit edilmesi anlamına geleceğini kaydetti. Çiçek, Bu testin istenmesinin turiste maliyet açısından bir külfet oluşturacağını, oteller, acenteler ve tur operatörlerinin bu maliyetin bir kısmını veya tamamını karşılayarak misafire ek bir yük getirmemenin formülünü aradıklarını da söyledi.  

TEST MERKEZLERİ YETERSİZ

Maliyet dışında olumsuz bir faktör test merkezlerinin yetersizliğini gündeme getiren Çiçek, “Test merkezlerindeki kapasite sorunu en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.  Örneğin Bulgar vatandaşları bölgemize cumartesi günü giriş ve çıkış yapıyor. Cumartesi için, son 48 saat içerisinde alınmış bir PCR testini dikkate alırsak, misafirler Perşembe günü bu testi yaptırmak zorundalar. Sonuçlar en iyi ihtimalle cuma günü ellerinde olacak ve cumartesi günü de ülkelerine girmek üzere yolca çıkacaklar. Sorunda tam burada karşımıza çıkıyor, Bulgar misafirlerin Ağustos sonu ve Eylül başlangıcı itibari ile bölgemizdeki yoğunluk beklentisi dikkate alındığında bölgenin günlük maksimum test kapasitesi konusunda acil adım atması ve süratle kapasite yükseltmesi gerekiyor” uyarısı yaptı.

TESTLERİN UYGULAMASI NASIL OLACAK

Turistleri test merkezlerine taşıma yerine, otellerinde test yapmalarının sağlanması gerektiğini söyleyen turizmci Fahrettin Çiçek, “Testlerin uygulaması ile ilgilide bulunacak çözüm çok önemli. Bölgedeki binlerce misafiri test merkezlerine taşımak yerine, kaldıkları tesislerde bu hizmetten yararlanmalarını sağlamak çok önemli bir adım olacaktır. Zira geliş gidiş günleri dışında ortalama 5 gün tatil yapma şansı olan ziyaretçilerin bir gününü de test merkezlerine giderek veya orda kuyruklarda bekleterek heba etmemek gerek” şeklinde konuştu.

DÖNÜŞ YOLUNDA TEST POZİTİF ÇIKARSA NE OLACAK

Gelen turistin ülkesine dönüşü sırasında yapılacak testin pozitif çıkması halinde başka bir sorunun ortaya çıkacağını belirten Çiçek, “Testler sonucunda covid19 pozitif çıkan misafirler ülkelerine dönemeyecek, burada karantina kalacaklar veya tedavi süreçleri başlayacak. Bu da ayrı bir sorun olacak. Ülkemizde kaldığı dönem içerisinde olası temasları nedeni ile filyasyon yükünü arttıracak. Diğer yandan en önemlisi ise bulaş riski bizim ülkemizde gerçekleşmiş olacak” görüşlerini dile getirdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.