Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turisti davet ediyoruz, restoran ve eğlence yerlerini kapatıyoruz

Covid-19 tablosunu gerekçe göstererek Türkiye’ye kısıtlama uygulayan ülkelerde, Almanya başta olmak üzere olumlu sinyallerin gelmesi turizmcileri sevindirdi. Turizmciler ve meslek örgütlerinin temsilcileri söz konusu pazarların açılması sonrası turist tercihlerine olumsuz etki yapmaması için turizm bölgeleri için akşam saat kısıtlaması ile Pazar sokağa çıkma yasağının kaldırılması istedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2021 12:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Turisti davet ediyoruz, restoran ve eğlence yerlerini kapatıyoruz

Almanya hükümetinin, Türkiye’nin corona virüs salgını ile ilgili risk seviyesini “yüksek riskli bölge” kategorisinden “risk bölgesi” kategorisine düşürmesi, Türkiye ile hava trafiği kapalı olan Rusya ile yapılan diplomatik görüşmelerin “erken bir iyileşme ve açılma” beklentisi oluşturması turizmcileri umutlandırdı. Önümüzdeki kısa süreçte tüm pazarların kısmen de olsa açılaşacağına inanan turizmciler, rezervasyonların önündeki en büyük engelin ülkemizde uygulanan kısıtlama ve yasaklar olduğunu söyledi.

BAŞKA ÜLKELERİ TERCİH EDERLER

Turistin sadece deniz güneş kum üçlüsü için gelmediğini, akşamları yemek, eğlenmek, alışveriş yapmak için otelden çıktığını belirten turizm kentlerinin meslek odaları ve turizmciler, “Saat kısıtlaması, restoranların 21.00’da kapanması, Pazar sokağa çıkma yasağı, eğlence mekanlarının kapalı olması gibi uygulamalar, ülkemize gelecek olan turistlerin tercihlerinde olumsuz etki yapar. Turist başka ülkelere yönelir. En azından turizm bölgeleri için bu yasakların tamamen kalkması gerekir” dedi.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ NE DEDİ?

Hilmi Erbaş (Didim Ticaret Odası Başkanı) Pandemi süreci hem ekonomi hem sosyal hayatımızı, en çok hizmet ve turizm sektörünü etkiledi. Hizmet sektöründe ciddi bir travma ile karşı karşıyayız. Türkiye’nin turizme, dövize ihtiyacı var. Hem cari açığın finansmanı, hem de ülkenin döviz sıkıntısı için turizme ihtiyaç var. Bu nedenle turizmin önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor.Sezon gecikmeli başladı. Pandemi kısıtlamalarının gerekli önlemleri almak koşuluyla kaldırılmalı. Kaldırılmaması halinde sezonu kaybederiz. O zaman da ciddi finansman sorunları olan işletmelerimiz çok daha zor durumda kalırlar. Hem saat  hem de hafta sonu yasaklarının kaldırılması taraftarıyız.

“NORMALLEŞME KURALLARIYLA TURİSTİ KARŞILAMALIYIZ”

Serdar Akdoğan (Kuşadası Ticaret Odası Başkanı) Turizm sezonunun kısıtlamasız başlaması gerekiyor, esnetmelerle değil. Hava 21.00’da kararırken mekanlar kapatılıyor. Bu doğru bir uygulama değil. Bir an önce turizm kentlerinde normalleşme olmalı. Eğlenmek isteyen turiste mekanlar kapalı demek yerine normalleşme kurallarıyla turisti karşılamak daha iyi olacaktır. Bu sağlanırsa yurt dışından girişler daha rahat olur. Turist ülkemizi daha kolay tercih eder. Esnaf aylardır yaşadığı sıkıntılardan bir nebze olsa kurtulur.

“SAHİLLERDE RESTORANLARIN ERKEN KAPATILMASI HİÇ NORMAL DEĞİL”

Eda Yurtcan (TÜRSAB Başkanı) Özellikle sahillerde restoranların bu kadar erken kapatılması hiç normal değil. Zaten günler uzun. Gelen yerli ve yabancı turist plajlarda uzun süreli vakit geçiriyor. Gün batımında oteline gidip hazırlanması, otelden çıkması zaten 20.30’u buluyor. Gece çıkmasının veya dışarıda yemek yemesinin bir anlamı kalmıyor. Müziksiz bir yeri hiçbir turist tercih etmiyor. Çünkü tatile giden bir insan hem deniz, kum güneşi, hem de gece eğlencesi istiyor. Bunların hepsini bir arada yaşamak istiyor. Bunları yaşayamadığı zaman tatil için bizi tercih etmesinin bir anlamı kalmıyor. Böyle bir durumda tatil yerini değiştiriyor. Yasakların olmadığı bir ülke tercih ediyor veya bu yıl gitmeyeyim diyor.  Böyle bir durum özellikle kıyı turizm kentlerini çok olumsuz etkiler.

“İNSANLAR SADECE KUM DENİZ GÜNEŞ İÇİN GELMİYOR”

Seydi Yıkılmaz (Kuşadası Restoran-Cafe –Bar Komitesi Başkanı) Bir yandan turizmin hareketlenmesi için ülkeler arasında temaslar yapılıyor. Turist gelsin diye lobi yapılıyor, diğer yandan turistin geleceği turizm bölgelerinde kısıtlamalar sürüyor. Turizmde yiyecek içecek  ve eğlence sektörü tam kapasite faaliyete geçmeden turizmin hareketlenmesinden söz edilemez. İnsanlar sadece kum, deniz, güneş için gelmiyor. Yemek, içmek eğlenmek de istiyor.  Biran önce pazar yasağının kaldırılması ve işyerlerinin, kafe restaurantların  ruhsat saatlerine göre faaliyete geçmesi gerekiyor. Otellerde serbest olan her şey turizm kentlerindeki meslek gruplarına da serbest olmalı.

 Yakup Demir (Çeşme Otelciler Derneği Başkanı)

Çeşme açısından kısıtlamalar yerli turistleri engelliyor. Geceleri Alaçatı sokaklarında gezip her hangi bir yeme içme mekanından hizmet alamadıkları,  dolaşamadıkları Çeşme’yi yaşayamadıkları için çok fazla itibar etmiyorlar. Hafta sonu ve akşam kısıtlamalarının kaldırılması gerekir. Dileğimiz bu kısıtlamaların önümüzdeki toplantılarda kaldırılması. Özellikle gurbetçilerimiz Türkiye’de yapmayı hedefliyorlar.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.