Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Turist harcamaları on yılda 720 dolardan 527 dolara indi

Ulusal Turizm kongresinde Turizm Bakanlığı yoktu

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2010 17:52
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Turist harcamaları on yılda 720 dolardan 527 dolara indi

Türk  turizminin sürekli gelişmesine karşın, turizm harcamalarının gerilediği belirtildi. Kuşadası Korumar Otelde toplanan 11. Ulusal Turizm Kongresinin açılış konuşmasını yapan düzenleme  Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Osman Eralp Çolakoğlu, turist sayısının artmasına karşın ülkemize gelen turistlerin yaptığı harcamalarda ciddi oranda gerileme yaşandığını söyledi. On yıl önce ülkemize gelen bir turistin ortalama 720 dolar harcadığını söyleyen Çolakoğlu “2009 yılında bu rakam 585 dolara gerilemiş, 2010 ekim verilerine göre 527 dolara kadar inmiştir. Bu durumu göz önünde bulundurarak daha üst gelir gruplarına hitaben eden ürünler geliştirmenin gerekliliği ortadadır”dedi. Turizmin Türkiye için önemli bir sektör olduğuna, turizmin dünya’da ve ülkemizde sürekli büyüme eğiliminde olduğuna dikkat çeken  Yrd. Doç. Dr. Çolakoğlu “Kriz dönemlerine rastlayan bazı yıllar hariç turizme katılan sayısı artmakta, yeni yeni yatırımlar yapılarak arz kapasitesi de yükselmektedir. Son on yılda uluslar arası turizm hareketlerine katılan kişi sayısı on yıl önce 633 milyon iken bu gün bu sayı 880 milyona ulaşmıştır. Aynı dönemde Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 10.5 milyondan 27 milyona çıkmıştır. On yıllık dönemde dünya turizm hareketinde artış yüzde 40 olurken, aynı dönemde  ülkemize gelen turist sayısında yüzde 160 artış yakalanmıştır.

                                   Turizm Bakanlığı Ulusal Kongrede il müdürü ile temsil edildi 

            Açılış töreninde ADÜ Rektörü Mustafa Birincioğlu, Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen ile BelediyeBaşkan vekili Ahmet Kireç birer konuşma yaptı. Türkiye’de turizm talebini etkileyen faktörler, ekonomideki yeri, küresel ekonomik krizin Türk turizmine etkisi, turizmde tüketici şikayetleri, pazarlama gibi konu başlıklarının yanında turizm eğitimi verilen eğitim kurumlarında ki  öğrencilerin gözüyle turizm ele alındığı kongrede Kültür ve Turizm Bakanlığının üst düzey hiçbir yetkilisinin olmaması dikkat çekti. Bakanlık adına kongrenin açılış törenine Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka katılırken, Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş’un ise yoğun işleri nedeniyle Kongreye katılamadığı açıklandı,

                                        Kongrede 71 bildiri

             11. Ulusal Turizm Kongresine 114 Bildiri sunulduğu, bilim kurulunun değerlendirme süreci sonucunda kongreye 71 bildiri kabul edildiği öğrenildi. Pazar akşamı sona erecek olan kongrenin sonuç bildirgesinin ilgili turizm kuruluşları ile Kültür ve Turizm Bakanlığına iletileceği öğrenildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.