Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Taksicilerin umudu Başbakan Erdoğan da

Kuşadası Şoförler Odası Başkanı Başbakan Erdoğan a dosya verdi.

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2011 17:55
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Taksicilerin umudu Başbakan Erdoğan da

              Kuşadası Şoförler Odası, Ticari taksilerin bağlı bulunduğu merkezden diğer bir merkeze dolu gidip boş dönmelerini düzenleyen Ulaştırma Bakanlığı Genelgesinin değiştirilmesi için Başbakan ve Ulaştırma bakanından yardım istedi. Kuşadası Şoförler Odası Başkanı Erol Soysal, Pazar günü Denizli’de bir dizi açılışa katılan Başbakan Tayip Erdoğan ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a sorunlarını içeren birer dosya verdi.

            Geçtiğimiz yıl özellikle gemiyle gelen turistleri Efes Antik kentine götüren, ancak geri getiremeyen Kuşadası taksilerinin yaşadığı sıkıntıların bu yılda yaşanmaması için Şoförler Odası Harekete geçti. Başbakan Tayip Erdoğan’ın Denizli ziyareti öncesi özel kaleminden randevu alan Şoförler Odası Başkanı Erol Soysal, hazırladığı dosyayı iletti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la görüşen Sosyal, gerek başbakan özel kalemi gerekse bakanın bizzat kendisinin konuyla ilgilenecekleri sözünü aldıklarını söyledi.

Sorunun sadece Kuşadası’ndaki taksicileri ilgilendirmediğini, Türkiye’deki yaklaşık yüz bin taksiciyi ilgilendirdiğini söyleyen Soysal,  diğer  odalarında girişimde bulunmalarını istedi. Başbakan ve Ulaştırma Bakanına verdikleri dosyalarda dikkatleri yeni taşıma kanununa dayanılarak çıkarılan genelgeye çektiklerini söyleyen Soysal “Geçtiğimiz yıl Şubat ayında çıkarılan genelge ile Ticari Taksilerin bağlı bulunduğu merkezden diğer bir merkeze dolu gidip boş dönmesi kuralı getirildi. Bunun ikinci aşaması Ticari taksilerin şehirler arası taşıma yapması yasaklanarak şehirlerarası gidiş dönüşler için A-1 Belgesi istenmesidir. Böylece şehirler arası gidiş dönüş çalışacak yeni bir taksicilik türü, “A-1 Yetki Belgeli Otomobil”  ortaya çıkacak ve mevcut taksilerin sadece bağlı bulundukları şehir içinde çalışmalarına izin verilecek. Bu konu sadece Efes, İzmir veya Bodrum hava alanlarına turist götüren Kuşadalı taksicilerin sorunu değil, Türkiye’deki tüm taksicilerin sorunudur. Bu uygulamanın sürdürülmesi halinde Edirne’den Alanya’ya kadar kıyı şeridinde bulunan turizm beldelerinde ki taksici esnafın sonu olacaktır. Sayın Başbakanımız ve Bakanımızdan genelgeye “Aynı araç ile giden bir yolcu aynı araç ile dönebilir” hükmünün eklenmesi konusunda yardımlarını istiyoruz. Bunun yanında Ulaştırma Bakanlığınca Taksici esnafa A-1   belgesi verilmemektedir. Bakanlığın isteyeceği şartları yerine getiren taksici esnafa da bu belgenin verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz turizm sezonunda gemi turistlerini Efes’e götürüp antik kenti gezmelerinden sonra tekrar geri getirdikleri saptanan 40 taksiciye genelgeye aykırı hareket ettikleri için 2 bin 44’er lira ceza kesildiğine dikkat çeken Soysal “Kuşadası’nda her hangi bir müşteri taksici ile anlaşarak İzmir Havaalanına gelecek yakınını alıp dönemiyor. Aynı şey bir hastaneye gidişte, avukatın  adliyeye duruşmaya girip dönmesinde, bir dost ziyaretinde de söz konusu. Gemiyle gelip her hangi bir tura katılmayan turist Meryemana evini ziyaret etmek isterse  aynı şey geçerli.  Kuşadası’ndan giden vatandaş aynı taksiyle dönemeyecek, dönüş için o merkezdeki bir taksiyle dönmek, iki ayrı ücret ödemek zorunda. Bu genelgenin uygulanması ile trafik yoğunluğundan çevre kirliliğine, ekonomik israfa kadar bir çok zararı var, kamu yararı ise hiç yok” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.