Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sünnet uyarısı

Universal hastanesinde ilk sünnet Mer Ali Karaca ya yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2012 19:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Sünnet uyarısı

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte sünnet mevsimi de yavaş yavaş başladı.   Universal Kuşadası Hastanesi’nde ilk sünneti gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Op.Dr.Zafer Akar, ailelerin sünnet konusunda bilinçli hareket etmelerini istedi.Bazı durumlarda çocukların sünnetinin geciktirilmesi gerektiğini söyleyen Akar, sünnet operasyonunu mutlaka bir uzmanın yapması gerektiğini kaydetti.

            Universal Kuşadası hastanesinde  Tuğba ve Oğuz Karaca’nın bebekleri 18 aylık Mert Ali Karaca’yı sünnet ederek, hastanenin ve sezonun ilk sünnetini yapan Üroloji Uzmanı Op.Dr.Zafer Akar, çocuklarda sünnetin iki yaş altında yapılmasının uygun olacağını söyledi. Dr.Akar “ Sünnet için en uygun zamanın 2 yaş öncesi, mümkünse yenidoğan dönemidir. Erken yaşta yapılan sünnette damarlaşma çok olmadığı için kanama pek olmaz. Ayrıca bebeklerde yara iyileşmesi çabuk olduğu için sünnet yarasının çabuk iyileşir. Sünnet bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalttığı için faydalı bir uygulamadır. Ancak eğer çocukta idrar çıkış deliğinin penisin alt kısmına açılması ya da deliğin üst tarafa açılması durumu varsa, çocuğun cinsel organı çok küçükse ya da doğuştan başka bir bozukluk varsa, ileride yapılabilecek düzeltme ameliyatında sünnet derisi kullanılacağı için sünnet yapılmaması uygun olur”dedi.

Opr.Dr.Zafer Akar, sünneti mutlaka bir uzman hekimin yapması gerektiğini söyledi. Akar, “çocukta kan durmaması gibi bir hastalık varsa (hemofili) bu hastalıktaki yan etkiler verilecek ilaçlar ile önlenir. Uzman doktor tarafından yapılmışsa hatalı sünnet olasılığı azalır. Cerrahi aletler çok iyi streril edildiği için çocuğun hepatit B, hepatit C kapma olasılığı azalır. Sünnet derisi gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal olur. Sünnet ağrı giderici ilaçlar altında yapıldığı için çocuk ağrı duymaz”şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.