Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

STK’lardan açıklama: Milli Park’la ilgili asılsız, gerçeğe aykırı haberlere itibar etmeyin  

Milli Park içinde yapılaşmaya giden, geceleri fasıl düzenleyen işletmecinin "Milli Park için STK'ların hamlesine yargıdan ret kararı" açıklamasının yalan olduğu ortaya çıktı. Mahkemeye taraf Sivil Toplum Kuruluşları (STK), bazı yerel gazetelerde çıkan “Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park için açtıkları davayı kaybettiler" şeklindeki haberlerin asılsız ve gerçeğe aykırı olduğu, davanın devam ettiğinin altı çizildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.11.2022 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 11.11.2022 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
STK’lardan açıklama: Milli Park’la ilgili asılsız, gerçeğe aykırı haberlere itibar etmeyin  

Milli Park içindeki işletmelerin sahipleri tarafından bazı yerel gazetelere yaptırılan haberlere konunun tarafı olan STK’lardan tepki geldi. Davanın halen sürdüğü belirtilen açıklamada, “Milli Park için açtıkları davayı kaybettiler" şeklindeki haberlerin asılsız, gerçeğe aykırı olduğunun altı çizildi. STK’lar halkın doğru haber alma hakkına saygı ve gerçek bilgiyi paylaşmak amacıyla yaptıkları açıklamada, “Milli Park'la ilgili ihaleyi yapan Tarım ve Orman Bakanlığı'na karşı açtığımız İhale Sözleşmesi'nin İptali davası halen sürmektedir. Dava kaybedilmiş değildir. Hatta davanın esasına bile henüz girilmemiştir. Dava dilekçesinde belirtilen ‘Kır Lokantası-Büfelerin ve Plajlarla ilgili İhale Sözleşmesinin 104, 105, 106, 107, 108. maddelerin hukuka aykırılığı nedeniyle yürütmenin durdurulması ve iptali’ istenmiştir. Milli Park flora ve faunası birçok bitki ve hayvan türlerinin özel koruma alanıdır. Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi (RAMSAR), Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (BERN), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (RİO) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (BARSELONA) kapsamında korunan alan niteliğindeki Milli Park gece saat 01:00'e kadar açık tutularak yaban hayvanlarının yaşamını altüst edecek, gürültü ve ışık kirliliği yaratacak, doğal yaşam her an yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Davada Milli Park'ın doğal dokusunun korunmasıyla çelişen, doğal yaşamı tahrip eden, uyumsuz yapılaşmaların telafisi güç veya imkansız zararlar doğuracağı belirtilmiş ve yürütmenin durdurulması  talep edilmiştir. Ancak 25 Ekim 2022 tarihinde Aydın 2.İdare Mahkemesi ‘yürütmenin durdurulması isteminin reddine’ oyçokluğuyla karar vermiştir. Dava ihale sözleşmesinin iptalini içerir nitelikte olduğundan 2577 sayılı Kanunu'nun 20/A maddesi gereği ‘ivedi yargılama usulü’ne tabidir” denildi.

VATANDAŞ ALDATILIYOR

STK’ların açıklamasında yapılan haberlerle kamuoyunun aldatıldığının altı çizilerek şöyle denildi; “Mahkemenin ara kararından sonra yapılan asılsız, başkalarının algılarını, fikirlerini ve davranışlarını aldatma yoluyla değiştirmeyi hedefleyen haberler; aynı zamanda görülmekte olan davada yargı görevini yapanları etkilemeye teşebbüs niteliğindedir. Halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü asla engellenemez, engellenmemelidir. Ancak tek taraflı haber halkın bilgi edinme ve gerçekleri öğrenme hakkının gerçekleşmesini ortadan kaldırır. Toplumsal ilginin söz konusu olduğu davalarda haberlerin verilişinde kamu yararının varlığını öncelikle aramak gerekmektedir. Dava kamunun yararına açılmış bir davadır. Güncelliği süren, devam etmekte olan bir dava hakkındaki  haberin hukuka uygun olabilmesi için aranacak ilk ve en önemli koşul gerçekliktir. Halkın doğru, gerçek ve güncel haber alma hakkına saygı gereği Milli Park davasının devam ettiğini, asılsız, gerçeğe aykırı haberlere itibar edilmemesi gerektiğini önemle belirtiriz. “ 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.