Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sisam feribotu vermiyor

Yunanistan’ın Sisam Adası’na giden yolculara sattıkları her biletten vergi isteyen Yunan makamlarının talebini kabul etmeyen Meander'in feribotu içindeki üç kişiyle Samos'da bekliyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2013 20:18
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Sisam feribotu vermiyor

          Kuşadası'ndan Yunanistan’ın Sisam Adası’na giden  yolculara  sattıkları her biletten vergi  isteyen  Yunan makamlarının talebini geri çeviren Türk firmasının feribotuna Sisam Adası’nda el konulmasının ardından yapılan  girişimler  sonuçsuz kaldı. Yunan makamlarının feribotu vermemekte ısrarcı olması üzerine  diplomatik  gerginliğe neden  olan  olayla ilgili Atina’daki Türk Büyükelçi’nin Yunanistan  Başbakanı’yla görüşeceği  öğrenildi .

Kuşadası’ndan geçen cumartesi  sabah  saatlerinde Yunanistan’ın Sisam Adası’na giden Meander Travel’e ait 'Kuşadası Ekspres' adlı feribota Yunan makamları saat 17.00 sıralarında el koydu. Kuşadası'ndan Sisam Adası'na sefer düzenleyen Türk firmasından, bilet satış bedelinin yüzde 5'inin Yunan makamlarına ödenmesini isteyen Yunan yetkililerin, Türk feribotuna el koyması, gerginliğe  yol  açtı. Feribota el konulmasıyla ilgili  yazılı   bilgi  verilmediğini savunan Meander Travel Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Gür, adanın en büyük kenti olan Samos’un yöneticilerini suçladı.
                Gür, "1977’den bu yana Kuşadası’ndan Yunanistan’ın Sisam Adası’na yolcu taşıyoruz. Yunanistan’da sattığımız biletlerden Yunan makamlarına verdiğimiz yüzde 5 vergiyi Türkiye’de sattığımız biletlerden de istediler. Kabul etmeyip, konuyu Yunanistan’da mahkemeye taşıdık. Süreç devam ederken geçen cumartesi sabah feribotumuza el konularak, feribotumuz ile üç personelimizin limandan çıkışına izin verilmedi. Atina’dan gelen avukatlarımız Samos makamlarına başvurarak feribotumuzu neden tuttuklarını bize resmi yazıyla bildirmelerini istedi. Yanıt bile vermediler. Çünkü hiçbir dayanakları yok. Feribotun bağlanabilmesi için mahkeme kararı gerekiyor, o da yok. Avukatlarımız Samos ve Syros’da mahkemeye başvurdu. Belediye Başkanı, Liman Başkanı ve liman veznesindeki görevli hakkında Yunanistan’da görevi kötüye kullanma suçundan dava açacağız" dedi.

BAKANLIKLAR DEVREDE

Türk Dışişleri ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıklarının konuyla yakından ilgilendiğini dile getiren Abdullah Gür, "Bakanlıklarımızın girişimleri, görüşmeleri bir sonuç vermedi. Büyükelçimizin çarşamba günü Yunanistan Başbakanı ile konuyu görüşeceğini öğrendik. Biz de sorun çözülüp feribotumuz serbest bırakılıncaya kadar Sisam Adası’na tüm seferlerimizi durdurduk" diye konuştu.

TURLAR ASKIYA ALINDI

Daha önce satın alınan turlar çerçevesinde Sisam Adası’nda bulunan Türk ve yabancı tatilcileri, kiraladıkları Yunanistan bayraklı teknelerle Kuşadası’na getirdiklerine dikkat çeken Abdullah Gür, "Bu davranış iki ülke turizmini de olumsuz etkiledi. Uluslararası birçok tur operatörü gerek Yunanistan adaları gerekse Türkiye’ye getirdikleri turistlere iki ülkenin turunu satıyor. Ve bizim aracılığımızla gidip geliyorlardı. Birçok anlaşma mevcut. Şimdilik sadece daha önce götürdüklerimizi geri getiriyoruz. Bunlar tamamlandıktan sonra konu çözülünceye kadar kesinlikle sefer yapmayacağız. Ramazan Bayramı’nda günde üç sefer yaptık. Ada turizmini canlandırdık. Şimdi Kurban Bayramı ile ilgili ciddi kaygılarımız olduğu için turları askıya almak zorunda kaldık. Bu durumdan en fazla Samos’daki otel, taverna ve araç kiralama şirketleri olumsuz etkilenecek" ifadelerini kullandı. Gür, uluslararası tur operatörlerinin taahhütlerini yerine getiremedikleri için kendilerine açacakları tazminat davalarına dayanarak, Yunan makamlarına kendilerinin de dava açacaklarını belirtti.


Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.