Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sağlık için imza

DEVRİMCİ İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) sağlıkta katkı paylarının kaldırılması amacıyla Kuşadası'nda imza kampanyası başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2017 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2017 17:11
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Sağlık için imza

Emekli-Sen'in Kuşadası Çarşısı'ndaki imza kampanyası ilk günden ilgi gördü. Emekli-Sen Kuşadası Şubesi tarafından kampanyanın amacıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'de içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu emekçi, dar gelirli yurtaşlar için sağlık hizmeti ulaşılması imkansız lüks tüketim haline gelmiş bulunuyor" denilerek, sağlıkta dönüşüm programının, reform olarak sunulması eleştirildi. Açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi:

"Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte randevu almak için ALO 182 randevu hattının aranmasıyla vatandaşın cebinden çıkmaya başlayan para, hastane kapısından içeri girdikten sonra devam ediyor. Ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı, ayakta tedavide sağlanan ilaçlar ve reçeteleriçin katılım payı, 10 gün içinde aynı hastalık için yeniden başvurularda ilave ücret, tıbbi malzemede katkı payı, yardımcı üreme yöntemi katılım payı, istisnai sağlık hizmetlerinde ilave ücret, otelcilik hizmetlerinde ilave ücret, özel sağlık kurumlarında yüzde 200 fark, öğretim üyesi muayene ve tedavi farkı gibi adlar altında ödemeler yapmaktayız. Hastanelerde, aile hekimliklerinde yapılan tedavinin faturası eczanelerde tahsil ediliyor, emeklilerin ise aylıklarından kesiliyor. Bu yıkım programı ile sağlık bir hak olmaktan çıkarıldı. Sağlığın maliyeti eskisine göre katlandı" denildi.

Sendika açıklamasında bu durumun en çok sağlığı bozulan emeklileri vurduğu belirtilerek, "Anayasanın 61. maddesinin 3. fıkrasında, 'Yaşlılar, devletçe korunur. Yaşlılara devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar düzenlenir' denilmektedir. Bu maddeye rağmen yaşlıları koruyacak yasal düzenlemeler uygulamaya konmamıştır" ifadesine yer verildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.