Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Pandemi mücadelesi için 'Tek Tıp' çağrısı

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cemil Şahin, hayvan kaynaklı hastalıklarla mücadele için veteriner hekimler ile beşeri hekimlerin katıldığı tek tıp organizasyonu gerektiğini söyledi.  

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2020 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Pandemi mücadelesi için 'Tek Tıp' çağrısı

COVİD 19 dahil insanlarda görülen hastalıkların önemli bir bölümün hayvan kaynaklı (zoonoz) olduğunu söyleyen Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cemil Şahin”Ülkemiz maalesef zoonozlarla mücadele noktasında etkili bir yapılanma sağlayabilmiş değil. Gelişmiş ülkeler bu durumu ‘Tek Tıp' konseptiyle, Veteriner Hekim ve Beşeri Hekimlerin ortak çalışmalarıyla kontrol etmeye çalışıyorlar. Bu tarz salgınların önüne geçebilmek için, ülkemizde de bu şekilde tek tıp anlayışıyla organize edilen güçlü kurumlar oluşturulmalıdır” dedi.

“TEK TIP OLUŞMAZSA SALGINLA BAŞETMEK GÜÇ”

Yıllarca tek tıp oluşumu için mücadele verdiklerini söyleyen Şahin, “Tek tıp kavramı oluşmazsa zoonoz salgınlarıyla baş etmekte güçlük çekeriz diye çok defalar yetkilileri uyardık. Uyarmaya da devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 “VETERİNERLER SADECE HAYVANLARI TEDAVİ EDER ANLAYIŞI SIĞDIR”

Hekimler Odası Başkanı Cemil Şahin “Ülkemizde her ne kadar, Veteriner Hekimler, yalnızca hayvanları tedavi eden hekimler olarak değerlendirilse de, bu oldukça sığ bir yaklaşımdır. Veteriner Hekimler, mevzuatlar ve aldıkları eğitim gereği, nihai olarak toplum sağlığı için çalışırlar. insanlardaki birçok hastalık hayvan kaynaklıdır. Bu hastalıkların büyük yıkımlar yaratmaması açısından Veteriner Hekimlik mesleği büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu. 

“VİRÜSÜN GEN HARİTASINI ÇIKARAN VETERİNER HEKİMLER OLDU”

Virolog Veteriner Hekim Bilim İnsanlarının, insanlara uygulanacak Covid-19 aşısı için yoğun bir çalışma yürüttüklerine dikkat çeken Şahin, “Ülkemizde aşı çalışmalarında, virüsün izolasyonu ve gen haritasının çıkarılmasını sağlayan ilk bilim insanları Veteriner Hekimler olmuştur. Ülkemizde ilk defa Virüsün gen haritasını da çıkararak aşı yolundaki ikinci aşamayı da başarıyla kaydettiğini açıklayan Virolog Veteriner Hekim Prof.Dr. Aykut Özdarendeli hocamızdır” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.