Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Önce turizm, sonra istihdam

İŞKUR ile Sosyal Sigortalar Kurumu'nin (SGK) Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlediği Çalışma Hayatında Milli Seferberlik toplantısında, sektörde istihdam olanakları masaya yatırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2017 14:25
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2017 14:02
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Önce turizm, sonra istihdam


Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, Vali Ömer Faruk Koçak'ın katılımıyla düzenlenen Çalışma Hayatında Milli Seferberlik toplantısında, sektör temsilcileri sektörün krizden kurtarılmasının istihdam getireceğini dile getirdi. İŞKUR ile SGK'nin, Kuşadası Otelciler Birliğinin (KODER) katkısıyla, Ticaret Odası Salonunda düzenlediği toplantıda konuşan Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan,  "Amaç istihdamı arttırıp, işsizliği azaltmak.  Kuşadası olarak, geçen yıl yaşanan sıkıntılardan dolayı ciddi kayıplar yaşandı. İstihdamı arttıralım fakat turizmi iyi bir yola sokmak gerekiyor. Turizmin iyi olması bu bölgedeki istidamı artırır"dedi.

KODER Başkanı Tacettin Özden'de sektörün çıkan bazı teşviklerden yeterince yararlanamadığını, kamuoyunda teşviklerin pek bilinmediğini söyledi. Özden, "Bu tür yönetmelikler çıkarken, kamudan biraz daha hassas olmasını bekliyoruz. Şu anda en son çıkan teşvik paketinden aralık ayındaki kişi sayısından dolayı faydalanamama gibi durumlar var. Bizim sektörümüzde yılbaşı nedeniyle bir günlük eleman çalıştıran işverenler mevcut. O personeller çalışmış gibi sayıldığı için bu teşvikten işveren faydalanamayacak. Bunu bir şekilde çözmemiz gerekiyor. Turizm sektörü olarak yazın olduğu kadar kışın da istihdam sağlamak istiyoruz. Devamlı çalışan personel sayısını çoğaltmak istiyoruz. Bunun için de teşvike ihtiyacımız var. Çalışan sayısının süresini uzatmak için kışın çalışacak personelimiz için teşvik talebimiz var" dedi. Özden, istihdam seferberliğinde bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

"TERÖR ETKİLEDİ"

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak'da dünyada ve bölgemizde yaşanan karışıklık ve savaşın Türkiye'yi fazlasıyla etkilediğini belirterek "Ülkemiz ekonomisi ve bunun içinde en çok turizm sektörü diğer sektörlerle beraber olumsuz etkilendi. Şu an gördüğümüz en önemli sıkıntılar burada yaşanıyor. Ne yazık ki, bu ülkelerde yaşanan olaylar çevresindeki ülkeleri de olumsuz etkiliyor. En çok da Türkiye'yi etkiliyor. Dünyayı tehdit eden terör örgütlerin yuvalandığı yerleri bu iki ülke olarak görmek mümkün. Türkiye bunlarla mücadele anlamında ciddi riskler üstleniyor. Bu risklerin en çok etkilediği sektör de turizm sektörü. Buraya Mardin'den geldim. Mardin'de bir milyon olan turist sayısı bir anda 30 binlere düştü. Oteller boş kaldı. Bunun en büyük sebebi, terör algısı. Güvenlik algısından dolayı turizm sektörü ciddi anlamda etkilendi. Geçtiğimiz ziyarette gördüm ki, en çok da istihdam bu olaylardan etkilendi.  İstihdam kaybından işini kaybedenler kadar, işverenler de bu durumdan muzdarip. Nitelikli elemanlarını kaybetmekten, onların aile hayatlarının bozulmasından çok rahatsız olan iş verenler ellerini taşın altına koymaktan bir an bile kaçınmadılar. Burada devletimizin devreye girmesi gerekiyordu. Bu paketin bu anlamda ilaç gibi olduğunu düşünüyorum. Bu paketten en iyi şekilde faydalanacak olan sektörün turizm sektörü olduğunu, en önde gelen ilçenin ise Kuşadası olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.