Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğretmen ihraçlarına tepki

Üç gün önce yayınlanan 686 sayılı kararname ile ihraç edilen  Eğitim Sen üyesi 5 öğretmen için Kuşadası’nda basın açıklaması ve  protesto eylemi yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.02.2017 16:13
Haber Güncellenme Tarihi: 10.02.2017 16:02
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Öğretmen ihraçlarına tepki

Kuşadası’nda  meslekten ihraç edilen Eğitim Sen üyesi beş öğretmen için protesto eylemi düzenlendi, basın açıklaması yapılarak ihraçlar kınandı.  Bir grup öğretmen, veli ile Sivil Toplum Örgütü yöneticileri, üç gün önce yayınlanan 686 sayılı kararname ile ihraç edilen Kuşadası Eğitim Sen eski başkanlarından Ferit Bahadır Akın, İzzet Yalçındağ, sendikanın şimdiki başkanı Erdal Kılınç ile Sendika üyeleri Atilla Yalçıntaş ile Orhan Kırış için Uğur Mumcu ve Basın şehitleri anıtı önünde bir araya geldi. Sendika açıklamasını okuyan  Erdal Kılınç İhraçları yargısız infaz ve hukuksuz olarak nitelendirdi.  Kılınç, “Siyasi iktidarın yıllardır eğitimin dinselleştirilmesi ve ticarileştirilmesine karşı direnen, laik ve bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim ve bilim emekçilerinden intikam alırcasına hareket etmesi kabul edilemez. İhraç edilen üyelerimizin sendika içindeki görevlerine bakıldığında ülke çapında il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, yandaş rektörler, mülki amirler, iktidarın yerel uzantıları ve yandaş sendika işbirliği ile Eğitim Sen’e yönelik özel bir çalışma yapıldığı anlaşılmaktadır” dedi.

                Hukukun en temel ilkelerini ayaklar altına alarak intikam hırsıyla KHK listelerini oluşturanlar ve hazırlanmasına katkı sunanların peşini asla bırakmayacaklarını söyleyen Kılınç, özetle şu görüşlere yer verdi; “15 Temmuz’dan bu güne kadar yaşadıklarımız, kimleringerçek anlamda darbeye karşı olduğu, kimlerin darbeci zihniyetle aynı çizgide olduğunu bir kez daha föstermiştir. Darbe fırsatçılığı yaparak ülkeyi kendi siyasal ideolojik hedefleri doğrultusunda ‘tek adam yönetimi’ ile yönetmek isteyenlere Anayasa değişikliği referandumunda güçlü bir Hayır denilmesi, eğitimin ve ülkenin içine itildiği karanlıktan çıkış için tek çözüm olarak karşımızda durmaktadır. Bizleri ihraçlarla, baskı ve tehditlerle susturabileceklerini ve sindirebileceklerini sananların büyük bir yanılgı içine düştükleri açıktır. Eğitim emekçilerinin yüz yılı aşan örgütlenme ve mücadele geleneğinin temsilcisi Eğitim Sen, mücadele tarihinin hiçbir döneminde iktidarların önünde diz çökmemiş, egemenlerden aman dilememiştir. Eğitimin iktidarın dünya görüşü doğrultusunda biçimlendirilmesine, okullarımızın ve üniversitelerimizin iktidarın arka bahçesi haline getirilmesine asla izin vermeyecek, mücadelemizi bulunduğumuz her alanda sürdüreceğiz.”

                Eylem, sloganlar eşliğinde oturma eylemi ile sonra olaysız bir şekilde sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.