Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Nazilli Pazarı mı, Vurgun Pazarı mı?

Nazilli pazarında dükkan sahibi olma hayalleri kuran esnaflar icra ile karşılaşınca şok oldu.65 Dükkan RMD'nin olurken, pazarcılar adına alındığı söylenen dükkanlar, pazarcılara üç katına kiraya verilmeye çalışılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2013 15:29
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Nazilli Pazarı mı, Vurgun Pazarı mı?

Kuşadası Nazilli Pazarı yine rant kaynağı oldu. Geçtiğimiz aylarda yapılan ihalede işyerlerinin 65’ni Ankara merkezli bir organizasyon şirketi aldı. Nazilli pazarında işyeri hayali kuran ve geçtiğimiz yıl işyeri açmadıkları halde binlerce lira kira ödeyen pazarcılar işyeri sahibi olmayı beklerken, icraya verildi. Oyuna getirildiklerini söyleyen vatandaşlar, belediye başkanı ile pazarcılar derneğini suçladı. İhalenin iptal edilmesini veya ihale öncesi alınan kararın uygulanmasını isteyen esnaflar, Devletin yetkili makamlarının kendilerine sahip çıkmasını istedi.

        Pazarcılar için ihaleye girdiler, dükkanları RMD adına aldılar

Nazilli pazarında işyerleri ve tezgahları olduğunu söyleyen bir grup vatandaş, iki yıl oyalandıktan sonra ekmek teknelerinin ellerinden alındığını öne sürdü. Adanın Sesi ofisine gelen bir grup vatandaş, “Çok ustaca kurgulanmış bir oyunun kurbanı olduk. Elimizdeki, avucumuzdakiler, hayalini kurduğumuz işyerleri gittiği gibi, birde icraya verildik”dediler. Grup adına açıklama yapan S.D. belediye başkanı ve pazarcılar derneği başkanını suçlayarak, “Nazilli Pazar yeri yıkıldığında orada işyeri olanlara yeni yer verileceğinin güvencesi verildi. Daha sonra Pazarcılar Derneği üyesi ve Kuşadası’nda ikamet etmesi koşulu aranacağı söylendi. 2 Yıl hiçbir şey yapılmadı. Geçtiğimiz yıl Nazilli Pazarında yer almak isteyenler için Pazarcılar derneğin başkanınca bir liste hazırlandı. Çadır ücreti ve belediye kirası için toplam 3650, pazarcı kartı için ise 100’er lira ödedik veya senet verdik. Koşullar uygun olmadığı ve çadırın içi sauna gibi olduğundan kimse işyerini açmadı. Herkes yapılacak ihalede işyeri hayali kurmaya başladı. İhale öncesi tüm belgelerimizi hazırladık. Pazarcılar Derneği başkanı Aziz Çelebi bize ‘ihaleye ayrı ayrı girmeyelim, fiyat yükseltmeyelim.Biz dernek olarak alalım, hak edenlere dağıtalım’ dedi. Hatta Derneğin ihalelere katılabilmesi için gerekli olan teminat, yine dernek üyelerince toplandı. Ama Pazarcılar Derneği başkanı ihaleye Ankara’lı bir organizasyon firması olan RMD adına girerek 65 işyerini onlar adına aldı. Böylece ilk ihalede biz avucumuzu yaladık” dedi.

            3400 Liraya mal olan işyerlerini 10 bin liraya veriyorlar

Belediyenin ikinci bir ihale yapacağını ve daha önce para yatıranların ihaleye davet edileceğinin kendilerine bildirildiğini söyleyen sözcü S.D. “Biz büyük hayallerle ikinci  ihaleyi beklerken bizim haberimiz olmadan ihale yapılmış. Sonradan öğrendiğimize göre 115 işyerinden 65’ini RMD almış. Geri kalan dükkanlar ile 70’e yakın tezgah ise 10-12 Kişi arasında paylaştırıldı. Dükkanlar dernek adına alınmasına karşın, daha önce para yatıran dernek üyelerine verilmedi. İhale ve noter gibi giderler dahil maliyeti 3400 lira civarında olan dükkanlar bize 8 ile 10 bin lira arasında kiraya verilmeye çalışılıyor. Böyle olacağını bilsek ayrı ayrı ihalelere girer, bütçemize göre artış yaparak dükkanlarımızı alırdık. Resmen oyuna getirildik. Üstelik bu oyunun içinde tüm ilgili yetkililer var”dedi.

                        Kandırıldık, aldatıldık

Asıl darbeyi belediyeden yediklerini söyleyen S.D., “Biz kandırılmanın şokunu atlatamamışken bir büyük şok daha yaşadık. Geçtiğimiz yıl belediyeye verdiğimiz senetler icraya verildi. Tezgah açmadan, satış yapmadan, sadece bu yıl işyeri alırız, hak sahibi oluruz  diye çadır ve işgaliye için verdiğimiz senetler işleme kondu. Hepimizin evine, arabasına, evine icra gönderildi. Bu baştan sona planlı bir organizasyon. Mağduruz. Yetkili makamlardan, siyasilerden bize sahip çıkmalarını istiyoruz. Kandırıldık, aldatıldık. Elimizdeki avucumuzdakiler gitti” diye feryat etti. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.