Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Milli Park’ta fasıl geceleri meclise taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Milletvekili Bülent Tezcan Birçok uluslar arası sözleşmeyle koruma altında olan Kuşadası’nda ki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda fasıl gecelerine izin verilmesini TBMM’ye taşıdı. Tezcan verdiği soru önergesinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye fasıl gecelerine hangi gerekçe ile izin verildiğini sorarak, Milli Park ile ilgili meclis araştırması istedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2022 12:48
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2022 12:11
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Milli Park’ta fasıl geceleri meclise taşındı

Flora ve faunası birçok bitki ve hayvan türlerinin özel koruma alanı olan Kuşadası  Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda haftanın üç günü 19.30 – 01.00 saatleri arasında fasıl geceleri düzenlenmesi TBMM’ye taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Milletvekili Bülent Tezcan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Milli parkın, bakanlığın Korunan Alanlar listesinde olduğunu,  tabiatı, florası, faunası ve endemik bitki türleri ile dünyanın en nadide bölgelerinden biri olduğuna dikkat çeken Tezcan, “Rekreasyonel faaliyetlere açık olan 4 koy için (İçmeler, Aydınlık, Kavaklıburun, Karasu) işletmecilik ihalesi 12.10.2021 tarihinde  gerçekleştirilmiştir. İşletmeciye verilen ihale sözleşmesi Türkiye'nin taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelere, 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu'na 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu’na aykırıdır”dedi.

MEVZUATA AYKIRI İNŞAATLAR

 İşletmecinin ihaleyi aldıktan sonra mevzuata aykırı olarak lokanta, büfe inşa ettiği, müşterilere ateşli piknik anlamına gelecek mangal servisi yaptığı, doğal çevreyle uyumlu olmayan, tahrip eden çevre düzenlemesi yaptığının tespit edilerek yargıya taşındığını hatırlatan Tezcan, “ Dilek Yarımadası, sahip olduğu benzersiz ve hassas ekosistemler, içerdiği habitatlar ve sınırlar arası güvenlik sebepleri ile bugüne kadar 8.30-19.00 saatleri arasında açık tutulmuş, hava karardıktan sonra ziyaretlere izin verilmemiştir. Ancak son olarak işletmeci şirket, sosyal medyadan yaptığı paylaşımla haftanın üç günü 19.30-01.00 saatleri arasında özel fasıl geceleri yapılacağını duyurmuştur. İşletmenin 01.00’a kadar fasıl gecesi düzenlemesine hangi gerekçelerle izin verilmiştir? Milli parkta mevzuata aykırı olarak yapılan ve milli parkın tahribine neden olacak işletme ihalesinin iptal edilmesiyle ilgili Bakanlığınız tarafından başlatılan bir çalışma var mıdır” diye sordu.

MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

 Tezcan ayrıca, Milli Park, Doğal Sit Alanı, Arkeolojik Sit Alanı gibi koruma statüsü altına bulunan alanlarda koruma kullanma dengesine aykırı yapılaşma ve diğer uygulamaların gerçekleşip gerçekleşmediği, mevcut izin verilen uygulamalarının bu alanlar üzerindeki etkilerinin tespiti ve çözümü için Meclis Araştırmasının açılmasını istedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.