Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Meryem Ana'da hacı olmak için 120 TL ödeyecekler  

Hıristiyanların hacı olmak için ziyaret ettiği İzmir’in Selçuk ilçesindeki Meryem Ana Evi’ne giriş ve otopark ücretlerine yapılan zamlara turizmciler tepki gösterdi. Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ise 20 yıldır giriş ücretinin 10 dolar seviyesinde belirlendiğini, bu yıl ise 8 dolar karşılığı olan 120 liraya çıkarıldığını söyleyerek zammı savundu.

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2022 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Meryem Ana'da hacı olmak için 120 TL ödeyecekler   

Selçuk Belediye Meclisi, Hıristiyanların hacı olmak için ziyaret ettiği, özel günlerde ayinler düzenlediği Meryem Ana Evi’ne Türkler için giriş ücretini 15 TL, yabancılar için ise kişi başı 120TL olarak belirledi. Ayrıca 25 TL araç otopark bedeli alınmasını kararlaştırdı. Yeni fiyat tarifesinin eskisinin iki katı olduğunu söyleyen İzmir Kruvaziyer ve Deniz Turizm Derneği Başkanı Korhan Bilgin, bunun tüm sektörü olumsuz etkileyeceğini söyledi. Bilgin,“Bu durumda; bir çok acenta, artık gemiden çıkan turlarda, Meryem ana turu satmayacaktır” diyerek çok ısrar edenlere başka alternatifler sunulacağını söyledi.

İBADET YERİNE ÜCRET ALINIR MI?

15 Nisan’dan itibaren geçerli olacak olan yeni tarifenin Kuşadası ve Türkiye Turizminin tanıtımına darbe vuracağını, kötü etkileyeceğini öne süren Bilgin; “Bir ibadet yerine, giriş ücreti alınır mı? Daha önce davalık olunan bu konuda Sayıştay karar vermiş ve Selçuk Belediyesi geri adım atmıştı. Ama şimdi Turizm Bakanlığının, Meryem Ana’yı Selçuk Belediyesinin elinden alması söz konusu ve olay yine Sayıştay da davalık. Bana göre bizler artık buna bir dur demeliyiz ve kamuoyu oluşturup, ‘ibadet yerine giriş parası alınmamalı’ tartışması başlatmalıyız” ifadelerini kullandı, tüm acentelere  Meryem Ana Evi turu satmamasını önerdi.

10 DOLAR YERİNE 8 DOLAR

Meryemana Evi’ne gerçekleştirilen ziyaretler için neredeyse 20 yıldan fazla hep aynı sistem üzerinden ziyaretler gerçekleştiğini söyleyen Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ise  şunları söyledi: ”Orman Genel Müdürlüğünden Belediyemiz tarafından maktu kira bedeli ve cirodan pay şeklinde kiralanan işletme, Efes Selçuk Belediyesi’nin işletmesinde belirlenen araç ve ziyaretçi giriş ücreti uygulaması iledir. Her yıl meclis tarafından belirlenen tarife üzerinden otopark bedeli ve giriş ücretleri belirlenmektedir. Bu anlamda Giriş ücretleri, yerli ziyaretçiden 15 TL, yabancı ziyaretçiden 120 TL ve araç girişinden 25 TL şeklindedir ve yabancı ziyaretçi giriş ücretleri genel olarak döviz kuru temel alınarak 10 ABD Doları seviyesinde belirlenmektedir. Bu dönem uygulanacak 120 TL giriş ücreti ise Belediyemiz tarafından genel uygulamanın altında bir seviye olan 8 ABD Doları civarında belirlenmiştir.”

 VATİKAN VE SÜMELA’DA ÜCRETLİ

Elde edilen gelirin Meryemana Evi’ne temizlik, ilaçlama gibi faaliyetler de kullanıldığını belirten Başkan Sengel, “İnanç temelinde gerçekleştirilen ibadet etkinliklerine, kar amacı gütmeyen kurumların ziyaretlerine ve öğrenci girişlerine ücretlendirme konusunda ayrıcalık tanınmakla birlikte, Vatikan ve Sümela Manastırı başta olmak üzere inanç temelli kültürel alanların çoğunluğunda olmak üzere Meryemana Evi’nde de ücret tarifesinin uygulanması, uzun yıllardan beri uygulanan normal bir uygulama olmasının yanında, söz konusu varlıkların korunması, tanıtımı ve sürekliliği için de elzemdir” ifadelerini kullandı.

HIRISTİYANLAR İÇİN HAC MERKEZİ

Selçuk ilçesine 7 km uzaklığındaki  Meryem Ana Evi’ne Efes antik kentin üst kapısının yanından geçilerek çıkılıyor. Bülbül Dağındaki, Meryem Ana Evi ören yerinde küçük bir Bizans kilisesi bulunuyor. Burada İsa'nın annesi Meryem'in yaşadığına ve öldüğüne inanılıyor. Vatikan tarafından kutsal ilan edilen Meryem Ana Evi’nde, hac görevini yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından gelen (Katolik) Hıristiyanların yanı sıra Müslümanlar da dualar edip adaklar adıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.