Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Menderes deltasının peyzaj atlası hazırlanıyor

ADÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Tendü Hilal Göktuğ, Büyük Menderes Deltası Peyzaj Atlası’nın hazırlanacağını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2019 18:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2019 18:04
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Menderes deltasının peyzaj atlası hazırlanıyor

              Aydın’ın Kuşadası ilçesinde  bu yıl 22’si  düzenlenen Peyzaj Mimarları Akademik Toplantısında Büyük Menderes Deltası, Latmos ve Dilek Yarımadası Milli Parkının  sorunları ve çözüm önerileri ile ulusal peyzaj çalışmaları ele alındı. Sea Light otelde bu sabah başlayan toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Tendü Hilal Göktuğ, Türkiye’de bir ilke imza atılarak, uluslar arası sözleşmeler çerçevesinde Büyük Menderes Deltası Peyzaj Atlası’nın hazırlanması için çalışmaların başladığını duyurdu.

            Doç.Dr. Göktuğ,Avrupa Peyzaj sözleşmesinin gereğinin yerine getirildiğini belirterek; “ Avrupa Peyzaj sözleşmesi kapsamında peyzaj atlasların oluşturulması gerekiyor. Ülke olarak bu sözleşme imza atan ülkelerden biriyiz. Bu anlamda Büyük Menderes Deltasının peyzaj atlasının projesi gerçekleştirilmeye başlandı. Bunun şimdiden müjdesini verelim. Bu toplantı da yapılacak proje neleri kapsıyor, süreç nasıl olacak bilgilendirilmesi yapılacak “ dedi.

            ADÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı bölümünün ev sahipliği yaptığı toplantı hakkında da bilgi veren Göktuğ, şunları söyledi: “Toplantıda diğer fakültelerle iş birliği, öğretim elemanlarının tanışmasını amaçlıyoruz. Sosyal içerikli bir proje, yöremizde kendi meslek disiplini gözünden değerlendiriyoruz. Bu anlamda Büyük Menderes Deltasını ve yakın çevresini, doğal ve v kültürel kaynak değerlerini ve sorunlarını konuşarak çözüm önerileri geliştirmek adına bir paneli düzenledik.”

“Hep birlikte Büyük Mernderes Deltasını, Bafa gölünü ve Latmos’u gelenlere tanıtacağız, sorunlarını aktaracağız, çözüm önerilerini de ekleyerek paylaşım içerisine gireceğiz. Büyük Menderesin kirliliği en başta çok büyük bir sorun, korunan bir alan ama maalesef kirleniyor. Milli Parkta  ziyaretçi baskısı çok, buraların daha iyi misyona sahip olması gerekir. Latmos’da tarihi ancak korunmayan bir alan, çok değerli hem kültürel hem de doğal hazineler mevcut ancak bugüne kadar korunamadı. Bu üç alan birbirine çok yakın alanlar, bunların bütüncül olarak üst plan ölçeğinde yaklaşılması gerekiyor. Bu bölgenin korunması açısından önemli.

               Kuşadası Sea Light otelin salonunda düzenlenen toplantıya Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu, Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dile Yarımadası Milli Park Müdürlüğü EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ve peyzaj mimarları katıldı.ÜÇ gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde akademik oturumlar yapılacak, diğer iki gün ise Latmos, Milli Park ve Büyük Menderes Deltası gezilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.