Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Limanda başa dönüldü

Bakanlık, Belediye Ege Ports görüşmelerinden sonuç çıkmadı. Bundan sonra kararları Bakanlık verecek

Haber Giriş Tarihi: 31.12.2010 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Limanda başa dönüldü

      Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca  onaylanıp  Kuşadası’na gönderilen  Kruvaziyer  Limanı ve Koltuk Limanı  imar planlarına tepkiler üzerine  Bakanlık, Belediye ve  İşletmeci firma temsilcileriyle oluşturulan ortak akıl toplantılarının üçüncüsünden de somut bir sonuç çıkmadı. Bakanlık sorunun masada çözülememesi üzerine “Konunun itirazlar ve hak sahibi kurumların görüşleri değerlendirilerek, kamu yararı çerçevesinden Bakanlığımızca sonuçlandırılmasına karar verilmiştir” açıklamasını yaptı.

 Ankara’da üç ayrı tarihte toplanan “ortak akıl grubu” ortak bir sonuçta uzlaşamadı. Uzlaşma sağlanamaması üzerine kararı bakanlığın vereceğinin altını çizen Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görüşme tutanaklarını taraflara verdi.  Taraflarca altı imzalanan tutanakta 27 Aralık günü yapılan ikinci toplantıda  “Kuşadası belediye başkanlığının teklifi olan Kurvaziyer Limanındaki yaklaşık 4200 metrekarelik inşaat alanına sahip ticari ünitelerin kaldırılarak, Kuşadası yerleşmesi ile bütünleşmeyi sağlayacak kıyı ve sahil düzenlemesi çerçevesinde mevcut balıkçı barınağının tesisin C blok tarafındaki kısmının doldurularak yolun genişletilmesi ve iki adet  1500 metrekarelik toplam 3 bin metrekarelik inşaat alanını sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesi  konuşulmuştur” denilerek liman işletmesinin öneriyi değerlendirmek için istediği üç günlük süre sonunda 30 Aralık günü yapılan toplantıda tekrar ele alındığına dikkat çekildi. Tutanak’ta “Belediye’nin bu önerisine Ege Port Liman işletmeleri balıkçı barınağının güney batı kesiminde yapılacak ticari ünitelere ilave olarak liman sahasının batısında bin metrekarelik tek katlı ünitenin mutlaka olması, buna ilave c blok tarafındaki balıkçı yanaşma yerine komşu alanda  iki adet 1600 metrekarelik veya 2400 metrekarelik tek katlı ticari ünitelerin bulunmasına ilişkin teklif sunulmuştur. Kuşadası Belediyesi başkanlığınca teklif olumlu görülmemiştir. Taraflar teklifler konusunda uzlaşamamışlardır. Konunun itirazlar ve hak sahibi kurumların görüşleri değerlendirilerek, kamu yararı çerçevesinden Bakanlığımızca sonuçlandırılmasına karar verilmiştir”denilerek bundan sonraki kararları bakanlığın vereceğinin altı çizildi.

            Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün’nün sivil toplum örgütleri ile Kuşadalılara önümüzdeki günlerde görüşmelerle ilgili detaylı bilgi vermek için toplantı düzenleyeceği haberleri gelirken, liman işletmesi yetkilileri ise başkan Altungün’ü kendi kendisiyle çelişmekle suçladı. Belediye Başkanı Altungün’ün “Kırmızı çizgilerimiz var, balıkçı barınağının doldurulmasını konuşmayız bile” sözlerini hatırlatan Ege Ports  genel müdürü Aziz Güngör “Belediye önerisinde mevcut işyerlerinin yıkılması ve doğacak kayıpların kısmı telafisi için balıkçı barınağının doldurularak bu alan üzerine 3500 metrekarelik çift katlı  bir ticari ünite yapılmasını teklif etmiştir. Oysa daha önce Belediye tarafından kullanım hakkı bize ait olmasına rağmen Kuşadası’nın önemli bir hassasiyeti olduğu öne sürülerek  hiçbir şekilde dolgu yapılmaması istenen balıkçı barınağının bu sefer Belediye yönetimince kırmızı çizgi olmaktan çıkarılarak doldurulmasına ve sahilde daha yoğun bir yapılaşmaya neden olacak şekilde önerilmesi bizler açısından anlaşılması güç ve çelişki dolu bir tutum olmuştur. Bundan sonraki süreç Bayındırlık ve İskan Bakanlığının alacağı karar doğrultusunda belirlenecektir. 28 Ekim’den bu yana onaylı ve yürürlükte olan imar planının ise her hangi bir şekilde iptali söz konusu değildi” dedi.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.