Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Leylekler sayıldı

Aşağı Büyük Menderes Havzası’ndaki Leylekler tek tek sayıldı.29 yerleşim yerinde gerçekleşen sayımlarda 92 yuvada 184 leylek tespit edildi. Geçtiğimiz yıla oranla 6 yuvanın eksik, 12 leyleğin gelmediği anlaşıldı.

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2014 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Leylekler sayıldı
             Aydın’ın Söke ilçesinde Aşağı Büyük Menderes Havzası’ndaki  Leylekler tek tek sayıldı. Orta ve Güney Afrika’dan 10 bin km.lik zorlu bir yolculuktan sonra Anadolu’ya gelen yaz göçmeni leyleklerin sayımı, EKODOSD - Orman ve Su işleri Bakanlığı Aydın Şube Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirildi. 29 yerleşim yerinde gerçekleşen sayımlarda 92 yuvada 184 leylek tespit edildi. Geçtiğimiz yıla oranla 6 yuvanın eksik, 12 leyleğin gelmediği anlaşıldı. Yapılan sayımlarda birçok leyleğin yavrularını çıkardığı, çok az sayıda leyleğin eşlerini yeni bulduğu gözlendi.

            Sayımlar sırasında sevindirici iki olayla karşılaştıklarını söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü,  “Ege Üniversitesi – EKODOSD işbirliğiyle 2012 yılında Söke’nin Yeşilköy mahallesinde halkalanan leyleğin,bu yıl  Söke’nin Burunköy mahallesine; 2010 yılında Ege Üniversitesi – Selçuk Belediyesi işbirliğiyle Selçuk Su Kemerleri üzerinde halkalanan leyleğin Söke’nin Çalışlı mahallesine geldiğini gördük. Türkiye’de 4 yıl önce başlatılan halkalama faaliyetleri sonucunda leyleklerin Afrika’dan döndüklerinde nerelere geldikleri, doğdukları yerden ne kadar uzaklığa yuva yaptıkları tespit edilerek izlenebilmektedir. Halkalı leyleklerin başlarına gelebilecek ölüm ya da yaralanma gibi olumsuz durumlarda da kayıt altına alınabiliyor. Yavruların belli olgunluğa erişmelerinden sonra bu yıl da, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ege Üniversitesi, AYDEM ve EKODOSD işbirliğiyle halkalama çalışmaları devam ettirilecek”dedi.

            Leyleklerin çiftçi dostu olduğunu belirten EKODOSD Başkanı Sürücü, “Ege Üniversitesince  yapılan araştırma ve gözlemler Leyleklerin ülkemizde geçen 50 yıl içinde ciddi olarak azaldıklarını ortaya koymaktadır. 2013 yılının Nisan ayından beri Orman ve Su işleri Bakanlığı Ege Üniversitesi arasında bir çalışma protokolü imzalanmış ve ülkemizdeki tüm leyleklerin korunması için Bakanlık öncülüğünde çalışmalar başlatılmıştır. Bir üreme döneminde binlerce böcek, çekirge, yüzlerce kurbağa, balık, fare, sıçan, yılan ve benzeri tarım zararlısı olarak kabul gören sayısız canlı türü ile beslenen leylekler, çiftçilerimizin çok yakın dostlarıdır”dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.