Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KUTO Doğru Pazara yönlendiriyor

Kuşadası Ticaret Odası bünyesinde oluşturulan “Dış Ticaret İstihbaratı Birimi”, Oda üyelerini doğru dış pazarlara yönlendiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2018 18:03
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2018 18:03
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
KUTO Doğru Pazara yönlendiriyor

Kuşadası Ticaret Odası (KUTO) bünyesinde kurulan Dış ticaret istihbaratı birimiyle; üretici veya ihracatçıların nitelikli ve doğru bilgiye doğru zamanda sahip olmaları ve alıcılar (ithalatçılar) nezdinde doğrudan aktif bir pazarlama yapmaları, aynı zamanda rekabette açık ara önde olmaları için katkı sunuyor. KUTO'dan yapılan açıklamada süreç şöyle anlatıldı"İhracat yapmak isteyen veya ihracat yapan Kuşadası Ticaret Odası üyesinin, Odaya başvurarak hangi ürünü ihraç etmek istediğini ya da ettiğini ve bu ürünün özelliklerini belirtmesi sonucunda, Dış Ticaret İstihbaratı Birimi, söz konusu ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodunu belirleyerek, ürünün son yıllardaki dünya ithalatı, dünya ihracatı, Türkiye ithalatı, Türkiye ihracatı verilerinden oluşan dış ticaret matrisini oluşturacak. Oluşturulan dış ticaret matrisi aracılığı ile Oda üyelerinin ihracat yapabileceği potansiyel hedef pazarlar ve ithalatçılar belirlenecek, ayrıca bu hedef pazarlardaki ithalatçı firmaların iletişim bilgilerine de internet kaynakları aracılığı ile ulaşılacaktır. Böylelikle üyeler, ürününü alabilecek müşteriler ile doğrudan temas kurma imkânı bulabilecektir. Tüm bu işlemler aynı zamanda bir rapor şeklinde Oda üyelerine verilecektir" denildi. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan,  “Odamız tarafından kurulan ve hizmet vermeye başlayan 'Dış Ticaret İstihbaratı Birimi' ile ihracat yapmak isteyen veya halen ihracat yapan üyelerimize, istihbarat kaynakları ve resmi istatistikler kullanılarak doğru hedef pazarlar ve müşteriler bulunacaktır. Üyelerimiz hem iç, hem de dış ticaretlerini geliştirmek için çeşitli çalışmalar yürütüyorlar. Ekonomisi büyük oranda turizme ve dolayısı ile hizmetler sektörüne dayanan ilçemiz için, kurulan bu birimimiz ile zeytin, zeytinyağı, narenciye, kestane, incir gibi ürünlerimize doğru pazarlar bulunabilir ve üyelerimiz bu bilgilere daha kolay erişim sağlayabilirler” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.