Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası turizminde değişim

Kuşadası nda Yıldızlı tesislerin tümünde yenileme çalışması sürerken, Kongre Merkezi, Hilton, golf tesisleri gibi yatırımlar, Kuşadası nı tekrar zirveye hazırlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2012 00:15
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadası turizminde değişim
Haber: Kuşadası Kendini Yeniliyor

Kuşadası'nda Yıldızlı tesislerin tümünde yenileme çalışması sürerken, Kongre Merkezi, Hilton, golf tesisleri gibi yatırımlar, Aydın'ın turistik ilçesini tekrar zirveye hazırlıyor.

Türk turizminin lokomotif kentlerinden biri olan Kuşadası'nda turizmciler bilinçsiz ve plansız gelişmenin yarattığı sıkıntılardan ders alarak, kaybettikleri tahtlarına tekrar oturma gayreti için girdi. Uzun yıllardır yenilenmediği için gözden düşen turistik tesisler, bu yıl günün koşullarına uygun olarak kendilerini yeniledi. Efes Kongre Merkezi, Hilton'un Kuşadası'na bir tesis yatırımı, Söke yolunda golf tesisi, Davutlar'da zengin Termal kaynaklarının bulunması, Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi'nin açılması, Adaland ve Aqua Fantasia Su parklarında yeni yatırımlar, bu yıla kadar sadece yaz aylarında yaşanan turizm hareketliliğinin 12 aya yayılması sinyalini veriyor.

Kuşadası'ndaki turizmcilerin ortak beklentisi hem konaklama sektöründe, hem de gemi turizminde beklentilerin üzerinde bir hareketliliğin yaşanacağı yönünde. Dünya kruvaziyer turizminin en önemli fuarında, Tura Turizm bu yıl beşinci kez en iyi destinasyon hizmet ödülünü aldı. İlk gemiyi 20 Mart günü ağırlayan Kuşadası Limanı'na, şu ana kadar 594 gemi bağlantısı kesinleşti. Bu gemilerle 645 bin turist, yaklaşık 200 bin personel giriş yapacak. Beklentiler son dakika rezervasyonları ile gemi sayısında yüzde 10'luk bir artışı gösteriyor.

OTELLERİN TOPARLANMASI

Profesyonel Turizmciler Örgütü SKAL Kuşadası Başkanı Alcan Kartoğlu, uluslararası piyasalarda başarılı rekabet koşulları ve tur operatörlerine yönelik fiyat politikasında otelleri eskidiği için geride kalan Kuşadası'nda tesislerin yenilenme seferberliği başlattığını söyledi. Kartoğlu, "Eksikleri olan, günün koşullarına uymayan oteller toparlanmak için kendilerine çeki düzen vermeye başladı. Oteller eskiyen yüzleriyle ciddi pazarlama sıkıntısı çekiyordu. Tur operatörleri eski otellere yüksek fiyat vermiyordu. Yenileme sonrası otellerin fiyat ve hizmet politikasında ciddi farklılık olacaktır. Örneğin eski ismi Onura olan tesisimizi baştan aşağı yeniledik ve bu yenilikle birlikte Vista Hill ismini verdik. Bunun yanında Hilton'un Kuşadası'nda bir yatırım yapması turistik tesisler ve ilçe için çok önemli bir aşamadır" dedi.

İspanya'DAN SONRA LİDER

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (Türsab) Kuşadası Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar da gidilen tüm uluslararası fuarlarda Türkiye'nin İspanya'dan sonra lider konumda olduğunu söyledi. İlbahar, "Bu yıl durum genel anlamda iyi. Erken rezervasyonlar yüzde 55 oranında. Satışlar gayet iyi. Durumu belirsiz olan önemli bir pazar durumundaki İran var. İran Türk uçaklarına izin vermiyor. Sadece Belçika'da bir düşüş var. Yunanistan'daki kötü durumdan dolayı Türkiye'ye akış var. Balkan ülkelerinden bölgemize yüzde on artış yaşanıyor. Dünyanın en önemli turizm fuarı sayılan Berlin fuarında İspanya'nın rakibi olan bir ülke konumundaydık. Rusya'da büyük ilgi var. Kuşadası belli bir raya oturdu. Kötü konumdaki oteller kendini yeniledi. Kuşadası ivmesi daha yükseğe çıkacak. Fiyatlar artacak, ucuz kent olmayacak kaliteli turist ağırlayan yer olacak" dedi.

KALİFİYE ELEMAN KAÇIYOR

Sürmeli Otel Genel Müdürü Sadun Alp de gerek tesisler, gerekse kent olarak turizm sezonuna hazır olduklarını söyledi. Alp, Avrupa pazarında genel bir artışın görülmesinin önündeki en önemli sorunun kalifiye elemanların sektörden uzaklaşmaları olduğunu belirtti. Alp, "Sezon çok iyi geçecek, Kuşadası bölgesi olarak hepimiz hazırız. Tek olumsuzluk piyasada ki yetişmiş kalifiye elemanlar sektörden çıkıyor. Sektörde yaz kış hareketliliği yüzünden bir istikrar yok. Yaz aylarında çalışıp kış aylarında işsiz kalan kalifiye elemanlar başka sektörlere geçiyor. Her yıl sayıları azalıyor. Kış sezonunda otellerin doluluklarının artırılması için çözümler üretmenin yanında, devletin bu yöndeki politikalarını değiştirmesi gerekiyor. Kış aylarında boş olan tesislerin istihdamlarını sürdürmeleri için vergiden muaf tutulmaları veya kolaylık sağlanması, kışın teşvik verilmesi ve personel istihdamın teşviki sorunu çözer" dedi.

BİRLİKTE HAREKET ETMEK LAZIM

Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan da Kuşadası'nın tek başına hareketliliğinin diğer bölgelere de kaydırılması gerektiğini söyledi. Güzelçamlı, Davutlar, Selçuk, Seferihisar'a kadar olan körfezde birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Akdoğan, "Bu konuda daha önce bir birliktelik sağlanmıştı, ancak devamı gelmedi. İzmir havalimanı odaklı bölgeler bizim doğal ortağımızdır. Türk turizmi adına birlikte hareket etmeliyiz" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.