Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası seçim değerlendirilmesi

Bu oylar kendilerini Osmanlı nın son hanedanları sanan CHP nin Güzelçamlı ve Kuşadası belediye başkanlarının hizmetlerine verilen oylar değildir.

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2011 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadası seçim değerlendirilmesi

Kuşadası’nda kim kazandı?

 

Her seçim sonrası analizler, değerlendirmeler yapılır. Kazanan kim, kaybeden kim tartışılır. Bu seçimde de öyle oldu. CHP Kuşadası’nda yüzde 50 oy oranını aşınca başarı faturası CHP’lilere göre onların hanesine yazıldı. AKP’de oylarını  CHP gibi  gözle görülür şekilde yükseltti. Bu nedenle sağlıklı bir değerlendirme yapmak için önce koşulları incelemek, en azından 2007’de yapılan milletvekilliği seçimleriyle  karşılaştırmak gerekiyor.

            2007 Yılında 39 bin 490 seçmen oy kullanmak için sandık başına giderken, 12 Haziran’da 52 bin 982 seçmen oy kullanmış. Seçmen sayısı yüzde 25’i aşmıştır.  2009 Seçimlerinde DP 3001, GP 1922 oy almış. MHP’nin 8514 olan oyları 7721’e gerilediği için onu değerlendirme dışı bırakırsak, CHP 15.223 olan oyunu bu seçimde 27.287’ye yükseltirken, AKP 8941 oydan, 13.402 oya ulaşmış.

            CHP’nin aldığı oylar CHP’nin kemikleşmiş, kendi oyları değildir. Öncelikle bunun iyi bilinmesi gerekir. AKP’nin politikalarına karşı duranların CHP’ye yönelmelerinin sonucudur. Bu seçimlerde DP’nin, DSP’nin, GP’nin binlerle ifade edilen oyları erirken, seçmenleri CHP’ye yönelmiştir.

            AKP’de ise durum farklı. Tüm partiler seçim sürecinde AKP’ye karşı bir tutum takındıkları için onlardan pay alması pek mümkün görünmüyor. Dolaysıyla AKP kendine yakın partilerden seçmen oyu almamış, artan seçmen sayısından oyunu yükseltmiştir. Bu seçimde her ne kadar CHP yüzde 50’leri aşan oy alsa da seçimin başarılı partisi AKP’dir.

            Bir başka yönden değerlendirirsek, 2009 yılında yapılan seçimlerde partilerin il genel meclis oylarına baktığımızda DSP 8118, DP 6150 oy alırken, bu seçimlerde biri 154, diğeri 219 oy almıştır. İşte aradaki oylar CHP’ye yönelen oylardır.  AKP ise aynı seçimlerde 8442 olan oylarını neredeyse yüzde 60 artırmıştır. Bu yönüyle de başarılı parti olmuştur.

            Aynı şey Davutlar içinde söz konusudur. CHP, DSP, DP’nin oyları birleşirken, oylarını yüzde yüz artıran AKP olmuştur.  Bir önceki seçimde 700 olan seçmen sayısını 1500’e çıkaran AKP Davutlar’da büyük bir başarı elde etmiştir. Güzelçamlı’da durum farklı değil. AKP ile yerel iktidardaki CHP’nin aralarında 236 oy vardır.  

Bu tabloya baktığımızda artan seçmen sayısı, tabanı eriyen partiler, AKP’ye tepki oylarıdır CHP’yi Kuşadası’nda birinci parti yapan. Yoksa ilçe ve belde yönetimlerinin çok çalışması, belediye başkanlarının olağanüstü projeler üretmesi değil. Tam tersine binlerce seçmen yerelde yaşadıklarına rağmen, içleri kan ağlayarak gidip CHP’ye oy vermiştir. Bu oylar kendilerini Osmanlı’nın son hanedanları sanan CHP’nin Güzelçamlı ve Kuşadası belediye başkanlarının hizmetlerine verilen oylar değildir. Yada hayatlarını CHP’ye adamış binlerce partili dururken, abisinin işaretiyle başa gelen  ilçe başkanı, kendini genel başkandan daha yukarıda görmesine rağmen kendisine bile hayrı olmayan Davutlar belde başkanının getirdiği oylar da değildir. Aksini iddia eden varsa çıkıp sokaklarda insanlarla konuşsun.

           

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.