Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası Nobel Ödüllü bilim adamını ağırladı

Nobel ödüllü bilim adamı Prof.Andre Geim ile birlikte dünyanın önde gelen 300 bilim adamı Kuşadası'na geldi.

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2013 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadası Nobel Ödüllü bilim adamını ağırladı

İzmir Üniversitesi'nin desteği ile düzenlenen 18. Malzeme Yüzeylerinin İyon Işınları ile Modifikasyonu Konferansı  Kuşadası  Pine Bay Resort otelde yapıldı. Kuşadası bu toplantıyla dünyaca  ünlü, Nobel ödüllü bilim adamı Prof.Andre Geim ile birlikte dünyanın önde gelen 300 bilim adamını ağırladı.Sağlık, otomotiv, uçak ve imalat sanayi, enerji, tekstil ve endüstriyel uygulamaları için büyük önem taşıyan Tıp, Sanayi başta olmak üzere bilim adamları ve işadamlarının da ilgi gösterdiği konferansa Türkiye ikinci kez ev sahipliği yaptı. 

                        Nano teknoloji ve bilimi ele alındı

            Nano bilim ve Teknolojilerinin beş gün boyunca tartışılan konferansın ilk gününde İngiltere Manchester Üniversitesinden 2010, Nobel Ödüllü Prof.Andre Geim  "Graphene and beyond" başlıklı konuşmasıyla katılımcılara yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Dünyanın en aktif on araştırmacısı arasında gösterilen Geim’i  çeşitli ülkelerden ve Türkiye’deki üniversitelerden gelen yaklaşık 300 bilim adamı büyük bir dikkatle dinledi. 20 Eylül’e kadar sürecek olan konferansta Ortopedide kullanılan kalça ve diz protez yüzeylerinin, sürtünmelerini azaltarak aşınma ve korozyon dirençlerinin artırılarak, stentlerin ve implantların antibakteriyelliğinden uzun ömürlülüğüne, otomotiv sanayiinde kullanılan kaplamalara ve kendini yenileyen ve temizleyen nano teknolojili boyalardan leke tutmayan tekstil ürünlerine, genetik yapıların ilaçsız değiştirilmesinden canlı bilgisayar yapımına kadar pek çok alanda önemli çalışmalara yer verildi.

                        Dünyaca ünlü bilim adamları geldi

Japonya,Çin, Rusya, Danimarka, İspanya, Amerika başta olmak üzere dünyanın önde gelen bilim adamları  iki ayrı günde iki ayrı özel oturum yaptı. Tıp doktorları ile medikal alanda hizmet veren sanayicilerin katıldığı  ilk panelde, cerrahide kullanılan ve ihtiyaç duyulan malzemeler ele alındı. Teknolojilerin otomotiv, savunma ve imalat sanayinde ki önemi ikinci panelin konusu oldu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.