Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası’nda yeni bir mantar türü keşfedildi

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz,  Aydın Kuşadası’nda bir yeni mantar türü daha keşfederek bilim dünyasına tanıttı. Keşfedilen mantara Türkçe “Defne Mantarı” denilirken, dünya literatürüne “Pluteus lauracearum” olarak sunuldu.  

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2021 16:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadası’nda yeni bir mantar türü keşfedildi

Dünyada ilk defa ülkemizde Kuşadası’nda keşfedilen ve dünya literatüründe Türkiye’ye atfen, “Volvariella turcica” adı verilen Türkiye isimli mantardan sonra, Kuşadası Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda ikinci bir mantar keşfedildi. ISUBÜ Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz’un keşfettiği mantar üzerine yaklaşık on yıl çalıştıklarını belirtti. Kaygusuz, ““2011-2020 yılları arasında Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yaptığımız saha çalışmaları sırasında Kuşadası Milli Parkında Defne (Laurus nobilis) ağacının üzerinde yetişen ilginç bir mantar türü tespit ettik” diyerek bu yeni tür üzerindeki araştırmalarını derinleştirdiklerini kaydetti.

DEFNE AĞACI ÜZERİNDE YETİŞİYOR

 Kuşadası’nın farklı alanlarında benzer mantar örneklerini toplayarak araştırmalarını  derinleştirdiklerini söyleyen Kaygusuz, şu bilgileri verdi; “Ülkemizde belirlenen bu örneği dünyadaki bazı herbaryumlarda kayıtlı olan benzer türler ile kıyasladık. 10 yıllık ortak araştırma süreci boyunca Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Prof. Dr. İbrahim Türkekul, Danimarka’nın Kopenhag Üniversitesi’nden Prof. Dr. Henning Knudsen, Kanada’nın New Brunswick Müzesi’nden Prof. Dr. Alfredo Justo ve Çek Cumhuriyeti’nin Moravian Müzesi’nden Dr. Hana Sevcikova ile birlikte ortak çalışmalar yürüttük. İlk kez Kuşadası yöresinde Defne ağacının üzerinde tespit edilen bu mantar türünün moleküler analizleri sonucunda Portekiz’in Madeira Adası’ndaki Defne (Laurel) Ormanlarında yetişen bir mantar ile aynı genetik özelliklere sahip olduğunu belirledik.Bu mantar türünün Defne (Laurus nobilis) ağacının üzerinden kaydedilmesinden dolayı, mantarın bilimsel ismini Defne ağacına atfen, “Pluteus lauracearum” olarak isimlendirdik.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.