Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası nda Turist Çok, Alışveriş Yok

Türk turizminin önemli merkezlerinden Kuşadası nda, dünyadaki ekonomik krizin etkisi kendisini gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2011 23:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Haber: Kuşadası'nda Turist Çok, Alışveriş Yok  

Türk turizminin önemli merkezlerinden Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde, dünyadaki ekonomik krizin etkisi kendisini gösterdi. Yıllardan bu yana 'Yaşlı ve zengin turist' profilinin yoğunlaştığı Eylül ayında esnaf, hayal kırıklığı ile karşılaştı. İki günde Kuşadası Limanı'na yanaşan 8 gemi ile gelen 10 bin turist, esnafı mutlu etmedi. Esnaf ve meslek odaları başkanları, başta Euro bölgesi olmak üzere dünyadaki ekonomik krizin turizmi olumsuz etkilediğini söyledi.

Son dönemlerde deniz turizminin önemli durağı haline gelen Kuşadası'nda esnaf, geçmiş yıllarda limana yanaşan küçük ve az yolcu kapasiteli gemilerle gelen turistlerin, günümüzde dev kruvaziyerlerle gelen binlerce turistten daha fazla alışveriş yaptığını belirtti. Yıllar önce gemilerin küçük ancak, turistlerin zengin olduğunu söyleyen kuyumcu Ahmet Ekmekçi, şöyle dedi:

"Eskiden bir turist gemiyle bir haftalık tur için 10 bin Dolar öderken, günümüzde her biri birer yüzer şehir olan dev gemilerde herşey dahil 2 bin Dolar ödüyor. Dolayısıyla gemilerde artık yüksek gelir tabakasına mensup insanlar değil, orta ve alt gelir grupları yer alıyor. Eskiden yüksek sezon dediğimiz Eylül-Ekim aylarında yaptığımız ciro ile önceki beş ayda yaptığımız cirodan daha fazla oluyordu. Artık bu aylarda gelen turistler hedef kitle değil. Parası olanlar da ekonomik krizi bahane edip bize açıkça 'Yarın ne olacağımız belli değil' diyerek alışveriş yapmıyor."

Eskiden sonbaharda genellikle ABD'li turistlerin geldiğini kaydeden esnaf Kerem Çabuk da, her yıl geriye gidiş kaydedildiğini anlattı. Çabuk, "Kaliteli turist artık gelmiyor. Eskiden bu aylarda zengin Amerikalılar gelirdi, şimdi gemide her ülkeden insan var" dedi.

HAYAL BİLE EDEMEZLERDİ

Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, eskiden gemiyle seyahati hayal bile edemeyenlerin şimdi dev kruvaziyerlerle tatil yaptığını belirtti. Akdoğan, şöyle konuştu;

"Bu ayların hedef kitlesini oluşturan ülkelerden ABD ve Almanya başta olmak üzere dünyada ekonomik kriz var. İtalya'nın kredileri düşüyor. Euro bölgesindeki ekonomik kriz yüzünden turistler eskisinden daha az harcıyor. Gemiler büyüyüp yatak sayısı artınca daha ekonomik fiyatlara tur satmaya başladı. Eskiden gemi gezisini hayal bile edemeyenler şimdi gemilerle geziyor. Dolayısıyla düşük gelirli turist alışveriş yapmıyor."

1 EKİM'DE TATİL BAŞLIYOR

TÜRS

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.