Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası'nda trafik arapsaçı

Çevre yolunda köprülü kavşak çalışması başlayıp trafik şehir içine verilince yılların rezaleti bir kez daha ortaya çıktı. Bu güne kadar görev yapan belediye yöneticilerinin rant uğruna yolları katletmesinin acısı çıkıyor. İki büyük araç yan yana geçecek yol bulamıyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.11.2013 11:25
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadası'nda trafik arapsaçı
             Kuşadası’nda yaz aylarında nüfusun bir milyona ulaşması ve trafik akışında büyük sorunların yaşandığı çevre yolunda karayolları tarafından köprülü kavşak çalışması başlatıldı.Karayolları tarafından 9 ay önce başlatılan ve yapımı devam eden Davutlar Söke kavşağı inşaatı sürerken 2013 turizm sezonunun sona ermesi ile birlikte Garaj kavşağı ile Şevki Hasırcı meydanındaki kavşak çalışmalarına başlandı. Kuşadası çevreyolunda başlayan çalışmalar nedeniyle Kuşadası otobüs garajından Şevki Hasırcı meydanına kadar yollar çift yönlü olarak kapatıldı.Daha önceden alt yapısı hazırlanmadan ve duyurusu yapılmadan başlatılan çalışmalar nedeniyle çevreyolunun ara yollarla bağlantısının bir anda kapatılması trafikte büyük sıkıntıların yaşanmasına neden oldu.

            Kuşadası’nı İzmir’e, Söke’ye, Aydın’a ve Köylerine bağlayan ana yolun büyük bir kısmının kapandığını belirten İki Çeşmelik Mahallesi sakinlerinden Bahtiyar Pehlivan, “ Andine yollar kapatıldı. Duyurusu, anonsları yapılmadan ben yaptım oldu dendi. Bu uygulama ile Kuşadası bir labirent çöz çözebiliyorsan. Ana yolu kapattın alternatif olarak ara yollar belirlenmiş, fakat alternatif yollar sanki yaya olarak gezilerek belirlenmiş. Bir at arabasının bile zor geçtiği ara sokaklarda çift yönlü trafik akışı verilmiş, kamyon, otobüs ve normal binek araç bu yoldan nasıl geçer diye hesap edilmemiş. Ana caddeye çıkılmaması için ara sokakların önü kazılmış. Bu sokaklara itfaiye, ambulans gerektiğinde nasıl girecek. Yetkilileri bir an önce bu trafik sorununu çözmesi için göreve çağırıyoruz dedi.

            Kuşadası’ nda ulaşım sorunu son yıllarda hat safhalara ulaştığını söyleyen Mimarlar Odası Kuşadası Temsilcisi Ümit Acar, çözümün yüzbinlik plandaki yeni çevre yolunun açılması olduğunu söyledi. Acar,bir kaç ay önce Kuşadası terminal yeri imar plan tadilatına itiraz ettiklerinde hazırladıkları raporda konuya dikkat çektiklerini, ancak kimsenin raporlarını dikkate almadığını belirterek “  raporda da belirttiğimiz gibi; Mevcut çevre yolu, çevre yolu olma özelliği kaybettiğini, yaz aylarında Davutlar,terminal, İkiçeşmelik, Tütüncüler ve Hastane kavşağında trafiğin kitlenip uzun konvoylar oluşturduğu vurgulamıştık. Bunun uzun vadeli ve kesin çözümünün, yüzbinlik planlarda da öngörülen yeni çevre yolunun açılması ile halledilebileceğini belirtmiştik. Fakat ne yazık ki bazı karar merciler bu çözümü dikkate almayarak, konunun çözümünün, palyatif ve sığ bir mantıkla, üst geçit yapma şeklinde olmasına karar vermişler. Çevre yolu zaten çevre yolu özelliğini kaybetmiştir. Bu hattaki trafiğin binalar arasında devasa beton yığınlarından oluşan üst geçitlerin yapılması şekli ile çözülmesi, turistik belde olma özelliğine her yıl yeni darbeler alan Kuşadası için yeni bir Faciadır. Planlanırken konu ihtisas sahibi sivil toplum kuruluşlarıyla tartışma gereği bile duymadan.. Her şeyi ben bilirim mantığıyla oldu bittiye getirmek. Çağdaş yönetim anlayışı gereği paylaşımcı, katılımcı şeffaf demokrasi anlayışına uymamaktadır.Mevcut bölgedeki bir binaların önüne Bornova benzeri üstgeçitlerin, hayvani beton kütlelerin oluşması yakışacak mı bu kentte. Ola ki yakıştı, terminal ve iki çeşmelik kavşağını hallettiniz diğer kavşakları ne yapacaksınız. Kuşadası trafiğinin kesin çözümü; Her zaman vurguladığımız gibi her konuda da olduğu gibi konuya geniş perspektiften bakarak, bütüncül ve mantıksal çözümler oluşturmaktır. Bu bölgedeki trafik sorununun kesin çözümü yıllarca ve aylar öncesi yazılı ve sözlü ifade ettiğimiz gibi 1/100000 lik İmar planında da öngörülen yeni çevre yolunun açılmasıdır”dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.