Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası'nda 1751 yaşında ağaç tespit edildi

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) bir yıllık çabası sonuç buldu ve anıtsal nitelikleri olduğu düşünülen 15 ağaç tescillendi. Yaşları 201 ile 1751 arasında değişen bu ağaçlar turizme kazandırılacak.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2016 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadası'nda 1751 yaşında ağaç tespit edildi
 
Kuşadası'nda 15 Anıt Ağaç Tespit Edildi

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde yapılan ölçümlerde, yaşları 201 ile 1751 arasında değişen 15 anıt ağaç belirlendi.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği'nin (EKODOSD) çabaları, KuşadasıBelediyesi'nin desteği ile bir yıl önce anıtsal niteliği olan ağaçların belirlenmesi için başlatılan çalışmada son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz yıl EKODOSD bilim danışmanı Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat ve Yrd. Doç. Dr. Beyza Şat Güngör'le birlikte yapılan çalışmalar sonucunda 15 ağacın anıtsallık kriterleri arazide ölçüldü. Bu ölçme ve tespitlerin değerlendirilmesi sonucunda söz konusu anıtsal nitelikteki ağaçların her birinin yaşı el yöntemleriyle ölçülerek belirlendi. Tespit edilen anıtsal nitelikteki ağaçların yaşlarına bakıldığında, zeytin ağaçlarının Roma dönemini, çınar ve meşelerin ise Bizans ve Osmanlıdan günümüze kadar geldiği, hasta ve bakımsız olmasına rağmen genetiközellikleri sayesinde hala yaşamını sürdürdükleri belirlendi.

EN KÜÇÜĞÜ 201, EN BÜYÜĞÜ 1751 YAŞINDA
Kuşadası’nda yüzlerce yıllık ağaçlar tespit edildi
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, yapılan çalışmanın sonucu tespit edilen anıtsal ağaçlar hakkında şu bilgileri verdi: 

"İçlerinde dört zeytin, bir tüylü meşe, bir saçlı meşe, bir dişbudak, iki doğu çınarı, birLondra çınarı, üç menengiç, bir Anadolu kestanesi, bir karadutun bulunduğu ağaç türlerinin yaşları, en küçüğü 201 en büyüğü 1751 arasında değişiyor.En yaşlı olan zeytinin M.S. 265'lerde doğduğu, kentin içinde devasa boyutlardaki bir meşenin ise İstanbul'un Fethi'nden önce var olduğu düşünüldüğünde, günümüzde beton blokların arasında sıkışıp yaşamını hala sürdüren tarihin bu sessiz tanıklarının ne kadar önemli olduğu bilinmelidir.Kuşadası'nın yaşayan en önemli değerleri olan bu anıtsal ağaçların, daha uzun yaşayabilmeleri için gerekli bilimsel iyileştirmeler mutlaka yapılmalıdır" dedi.

'AĞAÇLAR TURİZME KAZANDIRILACAK'

Yapılan çalışmaların belyediyenin desteğiyle Türkçe ve İngilizce kitap haline getirileceğini belirten Sürücü, "Uluslararası turizm fuarlarında dağıtılmak üzere anıt ağaçlar, bitkiler ve sualtı canlılarından oluşan, Kuşadası'nın doğal zenginliklerini anlatan bir kitapçık da hazırlanacak. Ağaçların koruma altına alınarak, tanıtım ve bilgilendirme tabelaları dikilip,Kuşadası Kültür Rotaları Projesi'yle turizme de kazandırılması ve eğitim kurumlarındaki öğrencilere tanıtılarak tarihsel değeri olan bu ağaçlara duyarlılık sağlanmasını düşünüyoruz. Geçmiş dönemlerde bir envanter çalışması yapılmadığından hangi doğal değerlerimizi yitirdiğimiz bilmiyoruz. Bu doğal mirasların korunması, tanıtılması ve duyarlılık sağlanması açısından bugün yapılan çalışmalar çok önemlidir" diye konuştu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.