Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadası için önemli karar: “2015 Bütçesi oybirliği ile onaylandı”

Kuşadası Belediyesinin 2015 bütçesi, stratejik plan ve performans programı, meclisin CHP, AKP ve MHP’li üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.10.2014 20:27
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadası için önemli karar: “2015 Bütçesi oybirliği ile onaylandı”
Başkan Kayalı Muhalefete “Bu iyi niyetin gereğini yerine getireceğiz”

Kuşadası Belediye Meclisi, bu gün yapılan Ekim ayı meclis devam oturumunda tarihi kararlara imza attı. Kuşadası’nın geleceği için CHP,AKP ve MHP’li üyeler kenetlendi. Belediyenin 2015 bütçesi, stratejik plan ve Performans programı muhalefet üyelerinin de desteğiyle oy birliği ile kabul edildi. Belediye Başkanı Özer Kayalı, AKP ve MHP’li üyelerin bir iyi niyet gösterdiğini, kendilerinin de bunun gereğini yerine getireceklerini söyledi. 

Özden “Evet oyu vereceğiz”

İlk oturumu Davutlar Hizmet Binasında yapılan Belediye Meclis Toplantısının devamı, bu gün Erkan Yücel Sahnesinde (eski adıyla belediye Meclis Salonu) yapıldı. Kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı meclis toplantısında, 2015 Bütçesi, Performans Programı ile Stratejik planı görüşüldü. Oylama öncesi bir konuşma yapan AKP Sözcüsü Tacettin Özden, Evet oyu kullanacaklarını söyledi. Özden “Ak Parti meclis üyeleri olarak 2015 yılı bütçesine evet oyu vereceğiz. Komisyon raporunda da zaten evet olarak onayladık. Buna karşın bütçe ile ilgili bazı görüşlerimiz olacak. Bütçe genellikle tahsilat ağırlıklı. Yani belediyenin geçmiş yıllardaki borçlarını topladığı taktirde dengeleyebileceği bir bütçe. Umarım bunu gerçekleştirir. Kuşadası belediyesinin bütçesi son beş yılda hep açık vermiş. Beş yılda açıklar devam ederek gelmiş. Eğer aynı şekilde devam ederse, gerek stratejik plandaki hedefleri, gerekse bundan sonra Kuşadası belediyesinin ihtiyaçlarını yerine getirmesi mümkün değil. Çok ciddi bir bütçe disiplini gerekiyor. Giderlerin iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Disiplin altına alınmış, açık vermeyen, hatta fazla veren bir bütçe bekliyoruz. Eğer bu gerçekleşirse stratejik hedefler ve önümüzdeki beş yıllık hedefler tutar. Bizi mutlu eden yönleri ise çok fazla. Tanıtmaya ayrılan rakam oldukça iyi. Sosyal yardımlar sosyal belediyecilik konusunda ayrılan rakamlarda çok iyi. Bunlar bizim görmek istediğimiz ve bizi mutlu eden konular” dedi. 

Kayalı “İyi niyetin gereğini yapacağız”

Başkan Kayalı, oylamada CHP’li Meclis üyeleri ile birlikte ‘Evet’ oyu kullanan AKP ve MHP’li üyelere teşekkür etti. Kayalı, “Bu yıl gerçekleşen bütçe gelirleri yaklaşık 83 milyon. Bu gelirlerin yüzde 42’si Büyükşehir’e gitti. Su kanalizasyon gibi önemli gelirlerin Büyükşehir’e gittiğini göz önünde bulundurarak bu bütçeyi gerçekleştirdiğimizde Kuşadası’nın önünün açılacağını göreceğiz. Hem AKP, hem de MHP’li arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Burada bir iyi niyet var. Bizde bu iyi niyetin gereklerini yerine getireceğiz. Önümüzdeki yıllarda çok daha farklı, çok daha ayakları yere basan bir Kuşadası olacak. Biz seçim süresince bir söz verdik. Kuşadası için ne gerekiyorsa yapacağız dedik. Kuşadası’nı Dünyaya konuşturacağız. Ama bunu sizin katkılarınızla yapacağız” dedi.

Güvercinada için zamanla yarış

Meclisin ikinci önemli maddesini ise Güvercinada’nın restorasyon projesi oluşturdu. Önümüzdeki yıl turizm sezonuna restorasyonu tamamlanmış halde girilmesi için zamanla yarıştıklarını söyleyen Başkan Kayalı, “Güvercinada’nın restorasyon projeleri hazır. Yasal prosedürü yerine getirip çalışmalara başlayabilmemiz için zamanla yarışıyoruz. Meclisimizde onaylanacak olan proje, 25 Ekim’de yapılacak olan Kültür varlıklarını koruma kurulu toplantısına yetişmesi gerekiyor. Eğer orada onaylanırsa, Kasım ayında Aydın Büyükşehir Meclisinden geçer ve çalışmalara başlarsak , sezona yetiştiririz. Eğer bu takvimde aksama olursa, sıkıntı yaşarız” dedi. Yapılan oylamada tüm üyeler yine ortak noktada buluştu.     
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.