Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadalı sanatçılar kardeş şehir Sınaıa'da Türkiye'yi temsil etti

Kuşadası Belediyesi'nin kardeş şehri olan Sinaia'da düzenlenen "Sinaia Sınırları Aşan Kültürel Çeşitlilik" adlı uluslararası sanatsal etkinliğe Kuşadası'ndan ebru, keçe ve kat'ı sanat dallarını çalışan üç sanatçı katılarak Türkiye ve Kuşadası'nı temsil etti.

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2015 14:15
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Romanya'nın Sinaia şehrinde 10-18 Eylül tarihlerinde düzenlenen uluslararası “Cultural diversity across borders in Sinaia - Sinaia sınırları aşan kültürel çeşitlilik” adlı sanatsal etkinliğe, kardeş şehir Kuşadası’ndan üç sanatçı katıldı. Geçtiğimiz günlerde Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu'nun yaptığı Sinaia ziyaretinde yapılan işbirliği doğrultusunda Kuşadası Belediyesi'nin katkılarıyla Sinaia'ya giden geleneksel ebru sanatçısı Özkan Birim, keçe sanatçısı Hatice Çağlı ve kat'ı sanatçısı Zehra Gunicen bir hafta süren etkinlikte açılan stantlarda icra ettikleri sanatların tanıtımını yaptı.

Türkiye, İngiltere ve Makedonya’dan katılımcıların yanı sıra Roman halkının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Kuşadalı sanatçılar, yanlarında götürdükleri uygulama örnekleri ve malzemeler ile temsil ettikleri sanat dallarının uygulama aşamalarını ziyaretçilere anlatma ve katılımcılarla birlikte uygulama yapma olanağı buldu. Ebru, keçe ve kat'ı sanatına büyük ilgi gösterilen etkinlikte ziyaretçiler 'su üzerinde resim yapmak' olarak tanımladıkları ebru sanatındaki renklerin etkileyici tonları karşısında adeta büyülendi. Keçe sanatı uygulamasında yün liflerinin yumuşaklığından ve doğallığından çok etkilenen ziyaretçiler, kat'ı sanatı uygulamasında ise makasın hassas kullanılması gereken bir malzeme olduğunu, kâğıdın ise nazik dokunuşlarla nasıl şekillendiğini gördüler. Sanatçılar, etkinliğe katılan Sinaia Belediye Başkanı Vlad Oprea’nın, geleneksel Türk el sanatı örnekleri ilk kez karşılaştığını ve çok etkilendiğini, bu denli güzel eserleri ortaya çıkaran sanatçıları Sinaia’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek Oprea'nın bizzat uygulamalara katıldığını aktardılar. Keçe sanatçısı Hatice Çağlı Sinaia Belediye Başkanı Vlad Oprea’ya keçeden yaptığı Kuşadası Belediyesi logosunu hediye etti.

Sanatçılar Özkan Birim, Hatice Çağlı ve Zehra Guniçen, Türkiye'yi ve Kuşadası'nı Romanya’nın Sinaia şehrinde temsil etmekten gurur duyduklarını ifade ederek "Kuşadası ekibi olarak bizlere etkinlik sürecinde yoğun ilgi ve alaka gösterildi. Etkinliğimiz sürecinde ziyaretimize gelen Norveç protokolü, bu tür etkinlikler için bizleri tekrar görmek istediklerini bildirdiler" şeklinde konuştu. Sanatçıların yaptıkları eserler Sinaia Kültür Merkezinde sergilenecek.    
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.