Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kuşadalı çevreciler ayaklandı

Tarım ve Turizm kenti Aydın'da, biri Kuşadası'nda 15 ayrı maden sahasının  ihaleye çıkarılmasına 11 çevre örgütü eylem ve basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2020 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2020 16:02
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kuşadalı çevreciler ayaklandı

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 20 Şubat tarihinde Aydın’ın Bozdoğan, Didim, Çine, Karpuzlu, Karacasu, Kuşadası, Köşk ve Söke ilçelerinde olmak üzere toplam 4 bin 783,31 hektarlık alan maden işletmesi ve araması yapılmak üzere ihaleye açıldı. İhaleye açılan alanlardan birinin bulunduğu Kuşadası’ndaki çevreciler ayaklandı. Aydın’ın  Kuşadası ilçesindeki  İsmail Cem Barış ve Dostluk Meydanında bir araya gelen çevreciler, doğa katliamının durdurulmasını istedi. Kuşadası Çevre Platformu öncülüğündeki basın açıklaması ve eyleme 11 örgütlenme, platform ve gruplar destek verdi.

                        DOĞA VE TARİHİ ALANLAR ZARAR GÖRECEK

Çevreciler Adına ortak bildiriyi Filiz Çilek okudu. Çilek’in okuduğu bildiride şu görüşlere yer verildi. “Maden arama ihalesinden biri de ilçemiz Kuşadası Davutlar Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Söz konusu alan Dilek Yarımadası Milli Parkı ile ekolojik ve coğrafi açıdan devamlılık gösteren tampon bölgede olup, “Önemli Doğa Alanı”nda, ormanlık alan ve ekolojik koridor özelliğinde kalmaktadır. Bölge aynı zamanda Eko-turizm faaliyetlerinin gelişebilmesi için çalışmaların adımlandığı ve ilgili kurumlara bu konuda başvuruların yapıldığı bir bölgedir.Tarihi açıdan da önemli olan bölge, Kurşunlu Manastırı ve Fındıkkale tarihi ve kültürel varlıklarımız bulunmaktadır. Priene Antik Kenti’ne de yakın konumdadır. Bölge maden arama ve ardından işletme faaliyetlerinden de zarar görebilecektir.”

                        HALKIN SAĞLIĞI İÇİN KARŞI ÇIKIYORUZ

“İhalenin yapılması durumunda Maden arama ve işletme ihalesi yapılması durumunda; doğal yaşama ve ekolojik sisteme  ne derece ağıor zararlar verildiğinin pek çok örneği vardır. Bu zararlar insanların sağlığını, hayatlarını tehdit etmektedir. İklim değişikliği tehditi altındaki coğrafyamızın krizini daha da derinleştirecektir. Eko turizm etkilenecek geleceğe taşıma sorumluluğumuz olan kültürel ve doğal değerlerimiz yok olacak, dolaysıyla Kuşadası halkının benimsediği sürdürülebilir turizm  hayallerimiz gerçekleşlmeyecektir. Diğer yandan Bafa gölüne yakın Latmos dağlarını ve özellikle kanser hastalığının arttığı yerleşimleri ciddi şekilde tehdit eden maden sahaları şimdi de hemen yanı başımızdaki doğa harikası Milli Parkımızı tehdit ediyor.Buna tüm duyarlı yurttaşlar ve sivil toplum kuruluşları olarak  birlikte itiraz ediyoruz..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.