Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kurvaziyer turizminde rekor büyüme

Türkiye’ye gelen gemi sayısında yüzde 15, gemilerle Türkiye’den geziye çıkanların sayısında ise yüzde 300’e varan artış oldu.

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2013 18:56
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kurvaziyer turizminde rekor büyüme

Dünyanın en büyük Kurvaziyer şirketlerinin Türkiye’deki hizmet sağlayıcısı ve Türkiye’nin önde gelen tur operatörlerinden Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Erkunt Öner,  Avrupa ülkelerinin Uluslar arası Denizcilik Birliği (IMO) anlaşmalarına uymadığını söyleyerek

konuyu önümüzdeki hafta Brüksel’de yapılacak olan konferansta dile getireceklerini söyledi. Sürekli gelişen kurvaziyer turizminin rekor büyüme kaydettiğini söyleyen Öner,  “Geçtiğimiz yıla  göre gemi sayısında yüzde 15, gemilere Türkiye’den geziye çıkanlar sayısında ise yüzde 300 artış var. IMO Anlaşmalarına uyulursa Türkiye Kurvaziyer turizminde patlama yapar” dedi.

 Komşular anlaşmalara uymuyor

            Uluslar arası Denizcilik Birliği (IMO- International Maritime Organization) anlaşmalarına uymayan ülkelerin Türk Kurvaziyer turizminin gelişmesi önünde engel oluşturduğunu söyleyen Erkunt Öner,  “IMO tüm ülkelerin taraf olduğu bir anlaşma. Bu anlaşma çerçevesinde Türkiye limanlarına gemi turistleri vizesiz ve transit olarak girebiliyorlar. Ama bizim turistlerimiz başka ülkelere gittiklerinde transit olmalarına karşın vize isteniyor. Yani bizden talep ediyorlar ama biz talep etmiyoruz. Biz IMO’ya uyuyoruz, ama onlar uymuyor. Komşu ülke Yunanistan, İtalya, İspanya buna uymuyor. Bunu  gelecek hafta Brüksel’de yapılacak olan konferansta tekrar dile getireceğiz. Bu sorunun çözülürse Türkiye’den gemi turlarına katılım artacaktır. Bu artış beraberinde Türkiye’ye gelen Kurvaziyer sayısını artıracaktır. Bu birbirini tetikleyen iki konu. Buna çok önem veriyoruz” dedi.

                        Kurvaziyer turizmi en hızlı büyüyen sektör

             

            Türkiye’nin kurvaziyer firmalarına cazip bir Pazar oluşturduğunu söyleyen Erkunt Öner, gemi şirketlerinin sadece turist gönderen değil, Türkiye’den turist alma avantajı yakaladıklarını kaydetti. Tura Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Öner, “Kurvaziyer turizmi en hızlı gelişen sektörlerden biri. Yıllık büyüme oranı yüzde on civarında. Bu hiçbir sektörde görünmeyen bir büyüme oranı. 2013 Yılında bu büyüme oranlarıyla Türkiye  olarak kurvaziyer turizminden payımızı almış görünüyoruz. Böyle giderse geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15’lik bir artışla sezonu tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Tabi bir takım olağanüstü durumlar olmazsa. Çok olumlu bir gelişme Türkiye’den yurt dışına kurvaziyerle giden trafikte de bir artış var. Bunu çok önemli grafik görüyoruz. Özellikle Royal Caribbean  gemilerine çok yoğun bir ilgi var. Dolaysıyla dünyanın sayılı kurvaziyer firmalarına Türkiye’yi cazip kılan bir diğer nokta. Sadece turist gönderen değil, buradan yolcu alma gibi bir avantajı da yakaladılar. Türkiye bu anlamda da cazip”dedi.

Eskiden gemilerle gezenlere “milyoner” dendiğini hatırlatan Öner, artık herkesin gemiyle gezebilecek konuma geldiğini söyledi. Öner, “Eskiden ekonomik düzeyi yüksek insanlar gemilerle geziyordu. Şimdi hem gemiler büyüdü, hem de ekonomik açıdan seçenekler çoğaldı. Örneğin Azamara gemisi üst sınıf bir gemi. Buna zenginler gemisi diyebilirsiniz, bunun dışında Celebrtiy Cruise Lines ikinci derecede, Royal Caribbean  ise üçüncü derecede segmenteler. Bunların fiyatları büyüklükleri ve verilen hizmete göre değişebiliyor. Ama Türk insanı da bu gemilerle  gezmeye başladı. Türkiye’deki insanların gemi tatiline çıkması yüzde 200-300 düzeyinde gelişti”dedi.  

 

                                   En önemli eksik Liman

            Kurvaziyer turizminde Türkiye’nin yıldız konuma gelmesine karşın, liman hizmetleri ile  alt yapısının yetersiz olduğunu söyleyen Erkunt Öner, bu eksiklerin kapatılması gerektiğini söyledi. Öner “Kurvaziyer turizmi yeni destinasyonlar arayan, yeni alanlar, yeni bölgeler keşfetmeye meyilli bir sektör. Yeni limanlar  kurvaziyer gemiler için çok önemli. Türkiye coğrafi konumu nedeniyle çok özel bir yerde. Türkiye kültürel, arkeolojik, doğal güzellikleri ile bir cazibe merkezi oluşturuyor. Ama  limanlarımız yeterli değil. İzmir ve Kuşadası limanları var ama bunlar yetmiyor. İstanbul’da bir liman yapılması zorunluluğu var. Altyapı tamamlanırsa bu büyümeler çok daha artacaktır, buna inanıyorum. Bu gün en önemli eksiğimiz liman”dedi.

   -

            Tura Turizm

            Türkiye’nin turizm sektöründe önde gelen tur operatörlerinden Tura Turizm, yurt içi ve yurt dışı turlarıyla tanınıyor. Tura’nın bir diğer hizmeti ise Royal Caribbean International, Celebrity Cruise Lines, Azamara Club Cruises, Norwegian Cruise Line, Pullmantur Cruises, Aida Cruises, Saga Holidays / Acromas Shipping Ltd., Tui Cruises, Costa Cruises, Ibero Cruises, Disney Cruise Line, Variety Cruises, Easy Cruises, Swan Hellenic Cruises,Cruise Maritime Voyages, Viking Cruises gibi dünyanın en büyük ve önemli kurvaziyer şirketlerinin Türk limanlarını ziyaretlerinde hizmet veriyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.