Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kruvaziyer gemileri hayal oluyor  

Amerika Virüs Kontrol ve Önleme Dairesi 10 Kruvaziyer gemisinin personel ve yolcularında corona virüsü vakalarına rastlanması üzerine, gemi seferlerinin "koşullar uygun olduğunda tekrar başlamak üzere" 100 gün durdurdu.  

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2020 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kruvaziyer gemileri hayal oluyor   

ABD Başkanı Donald Trump'ın önerisiyle, bir aylığına 14 Mart'ta tüm dünya denizlerinden çekilen kruvaziyer gemilerinin, bir süre daha denizlere açılamayacağı açıklandı. Amerika Virüs  Kontrol ve Önleme Dairesi (CDC), başlangıçta 14 Mart-14 Nisan tarihleri arasında uyguladığı denize açılmama kararını, "Corona virüsünün artık tehdit oluşturmadığı, belirli koşulların sağlanması durumunda tekrar başlamak üzere" 100 gün süreyle uzattı.

EN AZ ON GEMİDE CORONA VAKASI ÇIKTI

ABD Basının paylaştığı haberlerde, CDC verilerine göre,son haftalarda denizlerde olan en az 10 farklı yolcu gemisinde personel ve yolcular arasında yapılan testler pozitif çıktı. Bazı personel ve yolcularda solunum veya grip semptomlara rastlandı.Kruvaziyer turlarının durdurulması nedeniyle limanlarda veya açıkta 80 bin personeli ile bekleyen yaklaşık yüz geminin 20'inin mürettebatında corona virüsü şüphesi ortaya çıktı.  

GEMİ VAKALARI RİSKİ VE MÜDAHALEYİ ZORLAŞTIRIYOR

Virüs  Kontrol ve Önleme Dairesinin, yolcu gemilerinde birden fazla mürettebat veya yolcular hastalandığında birçok sorunu beraberinde getirdiği için bu kararı aldığı bildirildi. Kruvaziyer gemilerinin corona virüsü vakası sırasında  güvenli bir şekilde tahliye, hastaların aciliyetine göre sınıflandırılıp müdahalesi (triyaj), mürettebatın izolesi gibi karmaşık lojistiği kapsadığına, bunun da ciddi bir mali yük getirdiğine dikkat çekildi.

"CORONA TEHDİTİ SÜRDÜKÇE SEFER YOK"

CDC direktörü Robert Redfield yaptığı açıklamada, bu süreçte Amerikan vatandaşlarını korumak  zorunda olduklarını söyledi. Redfield, " Covit19 halk sağlığına tehdit oluşturduğu sürece, CDC direktörü seferleri değiştirebilir veya tümüyle feshedebilir. Veya Federal yönetim yeni bir duyuru yapana kadar seferler yapılamayabilir. Bu süreçte Amerikan vatandaşlarını korumak ve sektörü de düşünmek zorundayız" açıklaması yaparak gemilerin yakın bir zamanda seferlerine başlayamayacağını söyledi.

TÜRK TURİZMİNİ ETKİLEYECEK

Yapılan açıklamalarla birlikte Dünya Kruvaziyerler Birliğinin bu yıl için öngördüğü 300 hatta, 32 milyon turist hedefinin gerçekleşmeyeceği gerçeği ortaya çıktı. Bu yıl canlanmaya başlaması beklenen, 370 gemi ile 550 bin turistin öngörüldüğü Türk kruvaziyer turizmi de  corona virüsünün etkisiyle belirsizliğe büründü.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.