Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Komşunun çöpü kıyılarımızda

Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkı nın bakir koylarında yapılan temizlik çalışmasında iki kamyon dolusu çöp toplandı.

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2011 12:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Komşunun çöpü kıyılarımızda
                                               Haber: Yunanistan'ın Çöpü Kalamaki Milli Parkı Kıyılarını Kirletiyor

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'ndeki Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkı'nın bakir koylarında yapılan temizlik çalışmasında iki kamyon dolusu çöp toplandı. Üzerlerindeki yazılardan, toplanan atıkların büyük bölümünün Yunanistan'ın Samos Adası'ndan rüzgar ve dalgaların sürüklemesi sonucu geldiği sanılıyor.

Milli Parklar Müdürlüğü, Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) ve Kuşadası Makbule Hasan Uçar Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından haftasonu Kalamaki Milli Parkı'nda temizlik çalışması yapıldı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Uzuner, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Makbule Hasan Uçar Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Şaban Hakbilir, öğretmenler İlknur Özlale ve Cevat Bor ve öğrencilerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişilik bir grup, kıyıda temizlik yaptı. Güzelçamlı Belediyesi'ne ait temizlik aracı ile kıyıdan, gönüllü bir çevreci tarafından da yatla denizden temizlik çalışmalarına destek verildi.

KİRLİLİK ZİYARETE KAPALI BÖLGEDE

Duyarlı kişilerin bir araya gelerek çevreyle ilgili mesajlar verdiği etkinlikte, çöplerin genellikle ziyarete yasak olan kıyı kesimlerde olması dikkati çekti. Üç saat süren temizlik çalışmasında, rüzgar ve dalgalar tarafından getirildiği sanılan kanalizasyon borusundan balıkçı teknelerine ait ağ ve halat atıklarına, plastik şişeden ceşitli ambalaj atıklarına kadar pek çok atık toplandı.

ÇÖPLER SAMOS'TAN

Atıkların üzerindeki yazılardan çoğunun karşı taraftaki Yunanistan'ın Samos Adası'ndan gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulduğu bildirildi. Toplanan iki kamyon dolusu çöp Kuşadası Belediyesi çöplüğüne götürüldü. Temizlik çalışmasının ardından çevreye olan duyarlılıkları nedeniyle Makbule Hasan Uçar Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Şaban Hakbilir'e teşekkür plaketi verildi.

"KİMLERİN KİRLETTİĞİ AÇIKÇA GÖRÜLMEKTE"

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, Kalamakim Milli Parkı'nın, günübirlik kullanım alanlarının dışında kalan bu bakir kıyılara insan girişinin olmaması nedeniyle, içten gelen bir kirlilik tehdidi bulunmadığını söyledi. Kıyılardaki kirliliğin denize atılan atıklardan kaynaklandığını vurgulayan Sürücü, "Bu konuda yaptırımı bulunan ilgili kurumlara büyük görev düşmekte. Çöplerin türleri tespit edildiğinde denizi kimlerin kirlettiği açıkça görülmekte. Bu grupların hem bilinçlendirilmesi hem de yaptırım uygulanması gerekmekte. Gerek denizlerimizin, gerekse milli park gibi önemli doğa alanımızın korunması için, gerekli duyarlılığı herkesin göstermesi gerekir. Denize ve çevreye atılan bu atıklar, hem kıyı kirliği yaratmakta, hem de birçok canlının yaşamını tehdit etmekte" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.