Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kara baltayı taşa vurdu

AKP İlçe Başkanı Ali Kara’nın Kuşadası Belediyesinden bir çalışanın başörtülü olduğu için işten atıldığı yönünde yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2017 18:44
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2017 18:02
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kara baltayı taşa vurdu

Kuşadası Belediyesi’nde bir çalışanın, Başörtülü olduğu için işten atıldığı yönündeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığı, sözü edilen kişinin Belediyede hiç çalışmadığı ortaya çıktı.  AKP İlçe başkanı Ali Kara, geçtiğimiz hafta sonunda yaptığı açıklamada, “Kuşadası Belediyesi İmar Müdürlüğü'ne personel eksikliğinden dolayı bir hafta deneme süresiyle işe alınan başörtülü bir kardeşimizin başörtüsü sebebiyle ‘Atatürkçü Laik Belediye'de nasıl böyle bir şey olabilir’ naralarıyla insan hakları ihlali ve ayrımcılık yapılarak deneme süresinin sonu bile beklenmeden işten çıkarıldığını teessürle öğrenmiş bulunmaktayız” diyerek konuyu Türkiye gündemine taşıyacaklarını belirtmişti.  

                                                               Ayırım yapılması söz konusu değil

Kuşadası Belediyesi’nden yapılan  açıklamada, Kuşadası Belediyesinden Türbanlı olduğu için işten çıkarılan hiçbir çalışan olmadığının altı çizildi. Açıklamada “Belediyemizde  liyakat esastır ve çalışanlar arasında hiçbir şekilde siyasi görüş, inanç ve fiziksel görünüm açısından ayrım yapılmasının söz konusu dahi değildir. Kuşadası Belediyesi’nde türbanlı olduğu gerekçesiyle işten çıkarılmış hiçbir çalışan yoktur. Sosyal medyada bazı kişilerce, Kuşadası Belediyesi’nde, bir çalışanın türbanlı olduğu için işten çıkarıldığına dair, algı yaratmaya yönelik yayılmaya çalışılan haberler kesinlikle gerçek dışıdır ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik spekülasyonlardır. Kuşadası Belediyesi’nde gerek geçen dönem hizmet alım yöntemiyle taşeron işçi olarak işe alınan ve yeni alımda da işine devam eden, gerekse de kadrolu işçi olarak çalışmakta olan türbanlı arkadaşlarımız bulunmaktadır” denildi.

                                                               Konu saptırılıyor  

Belediye açıklamasında gündeme getirilen ve İmar Müdürlüğü’nde yaşandığı iddia edilen konu şöyle açıklandı:”İmar Müdürlüğümüzde görevlendirilmek üzere eleman arandığını duyan onlarca mimar ve inşaat mühendisi gibi, söz konusu arkadaşımız da Kuşadası'nda çalışan bir mimar tarafından yönlendirilerek iş başvurusu yapmak üzere 20 Ocak Cuma günü Belediyemize gelmiş, İmar İşleri Müdürümüzün izinli olması nedeniyle kendisiyle görüşememiştir. Bunun üzerine Pazartesi günü tekrar gelmiş, ancak ertesi sabah görüşebilmiştir. Söz konusu arkadaşın iki yıllık İç Mimarlık Bölümü’nden tekniker olarak mezun olduğu, mimari proje konusunda yeterli deneyiminin bulunmadığı, iş deneyiminin ise bir mobilya firması ile sınırlı olduğu, İmar ve Belediye Mevzuatı konusunda yetersiz ve bilgisiz olduğu anlaşıldığından işe alınamamıştır. İddia edildiği gibi, işe başlaması gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla hiç işe başlamamış bir kişinin işten çıkarılmış olması mümkün değildir. “

                                              

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.