Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

KAMEK'TE PİS KOKULAR ...

Aydın Valisi ve Cumhuriyet Savcılarının bu ciddi iddiaları mercek altına alacağına inanıyor. Gündeme getirilen iddiaların araştırılması halinde bir çok gerçeğin gün ışığına çıkacağı ve dönen rantın ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.10.2011 21:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com

Kuşadası Belediyesinde işlerin nasıl işlediğini gözler önüne seren Denetleme Kurulu raporundan sonra, KAMEK Dosyasının da uzun süre konuşulacağı belirtiliyor. Kuşadası Belediyesi bünyesinde Avrupa Birliği, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (KAMEK)  adı altında kurulan oluşum, düzenlediği kurslar ve yaptığı aktiviteler tartışma konusu oldu. KAMEK ile Belediye arasında ticari ilişkiyi yürüten ESOKAK’ın (Elektronik ve Sanal Mağaza Bilişim Limited Şirketi) tabela şirketi olduğu ve belediyeye kestiği faturaların büyük bölümünün piyasa fiyatlarının üzerinde ve gerçekleri yansıtmadığı öne sürüldü.

KAMEK’in faaliyete başlamasından bu yana özellikle doğrudan alımlar ve bu şirkete özel ihaleler ile  belediyeden en az 1 Milyon (Trilyon) liralık ödeme yapıldığını iddia edildi. ESOKAK’ın KAMEK adına ve bağımsız verdiği tekliflerde , tabela şirketlerinden ikinci ve üçüncü teklifleri aldığını öne süren aynı işleri yapan firma sahipleri, 1 liralık işlerin 5 hatta 10 liraya yapıldığını öne sürdü. Kuşadası Kamuoyu Valilik ve Cumhuriyet Savcılarının özellikle ESOKAK’ın katıldığı  ihale ve doğrudan alımları mercek altına almasının burada yaşanan usulsüzlük ve yolsuzlukları ortaya çıkaracağına inanıyor.

Gerek Belediye ve KAMEK çalışanları, gerekse aynı işleri yapan firma yetkililerinin gündeme getirdiği ve yanıt bekleyen sorular şöyle:

**Merkezi İzmir’de bulunan ve  tabela şirketi olarak Kurulduğu öne sürülen, önce İzmir’de önce Karabağlar Belediyesine hizmet vermeye çalışan, sonrada Kuşadası Belediyesine hizmet veren Esokak şirketi iyi araştırıldı mı? Ortakları kimler?

**Şirketin Kuşadası Belediyesine KAMEK hizmeti vermesi için daha önce aynı operasyonda tutuklanan Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı ile Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısının girişimleri veya işbirlikleri oldu mu?

**2010 ve 2011 Yıllarında sözkonusu firmaya 1 Milyon liradan daha fazla iş verilerek haksız kazanç sağlandımı?

**Özellikle işçilerden seçilen ve imza yetkisi verilen belediye çalışanlarına KAMEK ile ilgili her türlü alımda itirazsız imza atmaları istendi mi? Dönen dolapları görüp imza atmak istemeyenlere baskı uygulanıp, çay bahçesi, plaj veya ekmek büfelerine sürüldümü?

** KAMEK’te özel şirket statüsünde hizmet veren Esokak şirketinin emrine belediye personeli ile araç gereçleri verildi mi? Tüm hizmetleri ücret karşılığı veren şirket neden belediyeye ait  binada faaliyet gösteriyor?

** Firma müdürü taşıma ve kullanma yetkisi olmamasına karşın belediye personeli A.P. adına tahsisli telsizi kullanıyormu?

 **Belediye işlerinin basıldığı matbaa başta olmak üzere KAMEK demirbaşları Sanayi sitesine taşındı, konunun kamuoyunda gündeme gelmesi üzerine tekrar Santral Garaj içindeki yere getirildi. Amaç neydi?

 

**Belediye ile işlerin büyük bölümünü doğrudan temin ile yapan sözkonusu şirketin piyasadan alması gereken 3 adet teklifi yine kendi bünyesinde kurulan paravan şirketler veya anlaşmalı şirketlerden aldığı iddia ediliyor. Bu şirketler hangileri, merkezleri neresi, neden sadece bu şirketler?

**Esokak ile ilgili belediyedeki tüm evraklarını hep aynı iki isimin imzaladığı belirtiliyor,Neden? Bu yöneticiler Kim?

** Firmanın açtığı yaz okulu ihalesinde bazı komisyon üyelerinin imza koymak istememesi üzerine baskı kuruldumu?

**Sözleşmesi belediyece değil, firmaca hazırlanan yaz okulu ihalesi, ihaleye iki gün kala iptal edildimi? İptalin hemen ardından iş bitirme belgesi istenmeden 21/f ile pazarlık usulü ihale açılıp, tek teklifi veren ESOKAK ihaleyi kaç lira  bedelle aldı? Firmaya hiç bir iş yapmadığı halde bedelin yüzde 25’i ön ödeme yapıldımı?

** ESOKAK, ihale şartnamesinde belirtilen ve açılacak kursların tüm araç gereçleri kursiyerlere sağlaması gerekirken neden belediye olanakları ve büyük oranda belediye  araç gereçleri kullanılıyor.

**Önemli bütçeler ayrılan ve ödemeler yapılan KAMEK’de bu güne kadar kaç kurs başarıyla tamamlandı?

**Huzurevi ve Kuşatak gibi belediye gibi birimlere, Ramazan ayında yoksullara dağıtılan yemekleri pişiren KAMEK, Tarım İlçe Müdürlüğü ekiplerince  kapatılmak istendimi?

Komuoyu, ESOKAK-KAMEK İhalelerinin titizlikle incelenmesi halinde bunlar gibi daha onlarca suç unsuru bulunacağına inanıyor. Yeterki Müffettiş kökenli valimiz  ile Cumhuriyet Savcılarımız araştırsın.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.