https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-8310563568083669
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadınlar Denizinden 41 Caretta çıktı

EKODSOD Başkanı Bahattin Sürücü, Caretta yuvasının Kadınlar Denizi Plajına gelen yerli ve yabancı 10 bine yakın kişi tarafından ziyaret edildiğini ve bu ziyaretçilerin Carettalar hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2013 11:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kadınlar Denizinden 41 Caretta çıktı
         Dalyan ışında, Türkiye’nin Kuzeyinde ilk kez  Kuşadası'ndaki Kadınlar Denizi plajında yuva yaparak yumurta bırakan  Caretta’nın 41 yavrusu denizle buluştu. Bir caretta’nın Kuşadası kumsallarına yuva yaparak yumurta bıraktığının öğrenildiği  30 Haziran gününden bu yana Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş yuvanın koruması için seferber olmuştu. EKODOSD, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü, Kuşadası Kaymakamlığı ve Belediyesinin girişimleriyle yuvanın çevresi korumaya alınmış, yerli ve yabancı tatilcilerin bilgilendirilmesi için tabelalar dikilmişti. Yavru çıkışlarının başlama ihtimali bulunan 45. Günden itibaren EKODOSD gönüllüleri tarafından nöbet tutulan yuvadan, 57. Günde 41 adet Caretta yavrusu çıkarak, sağlıklı bir şekilde denizle buluştu. 

           EKODSOD Başkanı Bahattin Sürücü, Caretta yuvasının  Kadınlar Denizi Plajına gelen yerli ve yabancı 10 bine yakın kişi tarafından ziyaret edildiğini ve bu ziyaretçilerin Carettalar hakkında bilgilendirildiğini söyledi. Sürücü, “  her gün binlerce insanın geldiği Kadınlar Denizi’ndeki Caretta yuvası sayesinde, doğa koruma bilinci ve duyarlılık oluşturulmuştur.Turistik işletmelerin önünde kalan yuvanın etrafında ışıklar olması nedeniyle, çıkış yapan yavrular kanal açılarak denize ulaştırılmıştır.Kumsalın dar ve denize yakın olması, geçtiğimiz yıla göre ısının daha düşük olması, yuvanın arkasında yüksek bir duvar nedeniyle güneşin geç gelmesi gibi olumsuz etkenlere rağmen, ilk günde 41 yavru başarıyla çıkarak, denizle buluşmuştur. Çıkan yavruların 25-30 yıl sonra Kuşadası’nın potansiyel anne ve babaları olacağını düşünüyoruz. Ama en önemlisi de tek bir yuvanın Dünyaca ünlü bir plajda olmasının da avantajıyla, binlerce insana bilgilendirme yapılmış ve herkes ilgi ve duyarlılıkla gelişmeleri izlemiştir” dedi.

                 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Manisa 4. Bölge Müdürü Rahmi BAYRAK “2 yıldır Carettalar tarafından, yuvalama alanları dışında olmasına rağmen, Kuşadası kumsallarına yuva yapılarak yumurta bırakılmaktadır. Yavruların sağlıklı bir şekilde yumurtadan çıkarak denizle buluşmaları ve halkın bu konudaki duyarlılıkları sevindirici bir gelişmedir. Deniz ekosistemi için çok önemli olan Carettalar sayesinde, denizlerin temiz tutulması ve kirletilmemesi konusunda farkındalık oluşmuştur. Kuşadası’nın önümüzdeki yıllarda Carettaların yuva yapacakları bir alan haline gelmesini bekliyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.