Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İthal ve sahte emlakçı uyarısı

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa vatandaşlarını emlak satışında dolandıran sahte emlakçıların hedefinde bu kez İran, Kuveyt ve Azerbaycanlılar var.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2013 15:05
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
İthal ve sahte emlakçı uyarısı
 Emlak piyasasında geçtiğimiz yıl çıkarılan mütekabiliyet yasasının olumlu rüzgarları eserken, birkaç yıl önce Avrupa vatandaşlarının korkulu rüyası haline gelen sahte emlakçıların hedefinde bu kez İran, Kuveyt ve Azerbaycanlılar var. Kayıt dışı çalışan ve aralarında 50’ye yakın yabancı kökenli sözde emlakçının mağdur sayısı hızla artıyor. İran, Azerbaycan ve Kuveyt vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği emlak piyasasında yeterli denetimin olmadığını savunan Kuşadası Emlakçılar Derneği (Kuşemder) başkanı Müslüm Yıldırım, mağdur sayısının her geçen gün artacağını söyledi. Kayıtdışı çalışan bir İranlının Kuşadası’nda ev satma vaadiyle 30’u aşkın İranlıyı  kandırdığını söyleyen Yıldırım, “Avrupa vatandaşının yaşadığı dolandırıcılık olaylarının aynısı, hatta daha ileri boyutu şu anda mütekabiliyet yasasıyla ev almaya çalışan İran, Kuveyt ve Azerbaycanlılara yaşatılıyor” dedi.

                                   Denetim yok

            Avrupa ülkelerinden Türkiye’de emlak almak isteyenlerin oldukça kuralcı ve yasal prosedürlere önem vermesine karşın bir çoğunun ayakçı olarak adlandırılan sahte emlakçıların kurbanı olduğunu, bir çok mahkemenin sürdüğünü söyleyen Kuşemder başkanı Yıldırım “Yıllardır önü alınamayan bir furya var. Özellikle turizm bölgelerinde barda çalışan garson, turist rehberleri, bekçiler bile emlakçılık yapıyor. Hiçbir kurumsal yapıya sahip olmadıkları için vergi ödemeyen, kayıt dışı çalışan, hiçbir kural tanımayan bu korsan emlakçılar, geçmişte Avrupa ülkelerinden Türkiye’de emlak almak isteyenleri çok mağdur etti.  Sahte satış belgeleri hazırlanarak aynı ev 3-5 kişiye satıldı.  Paralar alındı tapular verilmedi. Mütekabiliyet yasasından sonra Türkiye’ye Asya ülkelerinden olan ilgiyi gören bu zihniyet tekrar hortladı. Karşılıklı güvene önem veren bu ülke vatandaşları daha fazla mağdur ediliyor. İşin üzücü yanı bu zihniyetteki Türklere İran, Kuveyt vatandaşları da katıldı. Bir İran’lı kartvizit bastırıp Kuşadası’nda kayıt dışı emlakçılık yapabiliyor. Sadece bu İran’lı yüze yakın İran’lıyı dolandırmış, mağdur etmiş. Kuşadası’nda 50’yi aşkın yabancı kayıt dışı korsan emlakçılık yapıyor ve hiç kimse müdahale etmiyor.Hiçbir denetim olmadığı ve Mahkemelerde davalar uzun sürelerde sonuçlandığı için rahat hareket ediyorlar. Yasal, kayıtlı çalışan Emlakçıya büyük darbe vuruyorlar, emkalçıya güven kayboluyor. Diğer yandan da Türkiye’nin imajını zedeliyorlar”diyerek vatandaşların kayıt dışı çalışan korsan emlakçıları maliyenin Alo 189 telefonuna bildirmelerini istedi.

                        Kuşadası’nda emlak piyasası

            Kuşadası emlak piyasasının geçtiğimiz yıllara göre büyük sıkıntılar yaşadığını söyleyen Yıldırım, korsan emlakçıların vurduğu darbenin bunun tuzu biberi olduğunu  kaydetti. Yıldırım, Geçtiğimiz yıllarda emlak piyasası Mayıs, Haziran aylarında hareketlenirdi.Tatile gelecek olanlar ev almak isteyenler piyasayı canlandırırdı: Bu yıl ise

Büyük bir durgunluk var. İran, Azerbaycan ve Kuveyt’ten olan ilgi ise art arda gelen sahtekarlık, dolandırıcılık haberleri yüzünden gittikçe geriliyor”dedi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.