Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İçki yasağı Kervansaray'ı kapattı

Vakıflara ait tesislerde 1 Ocak'tan itibaren içki yasağı gelince,Kuşadası'nın simgesi Tarihi Kervansaray 35 yıl aradan sonra kapandı.

Haber Giriş Tarihi: 22.01.2014 13:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
İçki yasağı Kervansaray'ı kapattı

Kuşadası'ndaki, 1618'de Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve 48 yıl önce restore edilen, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Oteli, 35 yıl turizme hizmet verdi. İçinde 26 oda ve bir halıcı dükkanı bulununan Kuşadası'nın simgesi, tarihi kervansaray, turizme hizmetinin yanı sıra yerli ve yabancı turistler için düzenlenen çeşitli etkinliklere sahne oldu, ABD eski başkanlarından Jimmy Carter başta olmak üzere Türkiye'yi 35 yılda ziyaret edip, Efes Antik Kenti'ni gezmeye gelen sayısız devlet büyüğünü ağırladı. Türk-Yunan yakınlaşmasının tarihi adımı olan, dönemin Yunan Dışışleri Bakanı Yorgo Panandreu ile Türk Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in barış güvercinleri uçurarak iki ülkenin dostluk temellerini pekiştirdiği kervansarayda Türk, ABD, İngiliz, Japon onlarca film yıldızı değişik yıllarda konakladı. Gündüz dev kurvaziyer gemileriyle gelen turistlere öğlen yemeği, akşam da Kuşadası'na tatile gelenlere Türk geceleri düzenlenen, Altıngüvercin Festivali'nin kokteyllerine, turizm sezonunun açılış törenenlerine ve sanatsal sergilere evsahipliği yapan kervansaray, işletmecileri verdikleri hizmet ve tarihi korumadaki hassaslıkları ile onlarca ulusal ve uluslararası ödülünde sahibi oldu. Avlusunda günümüze kadar pek çok, resmi etkinliğin de yapıldığı, ciddi bir turizm geliri getiren tarihi kervansaray, 35 yıl turizme hizmet verdikten sonra içki yasağına yenildi.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Oteli'nin işletmecisi Ali Acuntaş, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, vakıflara ait binalarda içki bulundurulmasının yasaklanmasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirtti. İçki yasağının getirilmesiyle otelin aylık 35 bin 800 liralık kirasını ödemelerinin mümkün olamayacağını anlatan Ali Acuntaş şunları söyledi:

“Devretmeye çalıştık. Ancak içki yasağını öğrenenler devralmaktan vazgeçti. 26 odalı oteli işlettiğimiz 35 yıl içinde turistlerin yanı sıra sayısız devlet büyüğünü ağırladık. Festivallere, çeşitli sanat etkinliklerine evsahipliği yaptık. Ancak konulan içki yasağı belimizi büktü. Kapılarımızı kapatmak zorunda kaldık.”

NE DEDİLER?
Bülent İlbahar (Kuşadası Turizm Tanıtma Derneği Başkanı): Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Oteli'nin kapanması Kuşadası ve turizm için büyük bir kayıp. Bu tür kararlar alınırken turizm bölgelerindeki hassasiyetler gözönünde bulundurulmalı. Otele gelen turistlere içki yasağını nasıl anlatacaksınız? Turizm merkezi için özel maddeler olmalı”. 
Tacettin Özden, (Kuşadası Otelciler Birliği Başkanı): Kuşadası'nın tarihi ve kültürel dokusu açısından, geçmişi günümüze taşıyan otelin kapanmasına üzüldüm. İşletmenin tekrar açılması, turizme kazandırılması gerekir. ”
Serdar Akdoğan (Kuşadası Ticaret Odası Başkanı): Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Kuşadası'nın en önemli değeri. Yeniden ihaleye çıktığında tarih bilinci olan, Kervansaray'ı turizme kazandıracak, halka açık tutacak bir işletmecinin almasını istiyoruz. ”

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.