Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hortuma soruşturma izni

Kuşadası Belediyesinin 2013 yılında düzenlediği 2. Saç Festivali, Noel Kutlamaları ile bazı baskı işlerinde yasalara aykırı davranıldığı, rant sağlandığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet Savcılarının olayları soruşturması için  izin verdi.  

Haber Giriş Tarihi: 08.05.2017 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 08.05.2017 16:05
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Hortuma soruşturma izni

Kuşadası Belediyesine seçimlerden önceki son hizmet yılında  yapılan bazı organizasyon ve mal alımlarında, kurumun hortumlandığı müfettiş raporlarda yer aldı. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Müfettişlerinin yaptığı incelemede,  Kuşadası Gazeteciler Derneği başkanlığına yeni seçilen Erol Özkan’ın eşi Arzu Türkmen Özkan’ın firmasının yaptığı “Noel Christmas Kutlamaları”,   “2.Saç Show Festivali  organizasyonu ve Cem Adriyan konseri” ile “Londra Fuarı Tanıtım Afişi basımı” işlerinde usulsüzlük yapıldığı belgelendi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhuriyet Savcılarına bu iş ve işlemlerle ilgili olarak dönemin Belediye Başkanı Esat Altungün ile kültür müdürü M.Nail Ceylan hakkında soruşturma yapmasına izin verdi.

                                   4 Yıl sonra alınan fiyattan 5 kat fazla tahsilat

Londra fuarında dağıtılmak üzere bastırılan 50x70 ebadındaki afişler için, aradan geçen  yıllarda  dolar, euro’nun bu kadar artmasına rağmen 2016 yılında 2 bin 600 lira fiyat alan Müfettişler, söz konusu işin 2012 yılı kasım ayında 13 bin 500 lira yapıldığını görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı. Müfettişler raporlarında “Görevlendirilen bilirkişilerce 2016 yılında alınan fiyat teklifleri incelendiğinde, 2012 yılında  ödenen bedelin bu günkünden  (5) kat daha fazla olduğu,piyasa araştırmasının düzgün yapılmadığı ve alınan hizmetin fahiş bir fiyatla alınarak Belediyenin zarara uğratıldığına” dikkat çekildi.

                                   Cem Adrian’ın yetki belgesi konserden 3 ay sonra alınmış

O tarihlerde Kuşadası’nda sahne aldığı eğlence mekanlarında 5 ile 9 bin lira arasında ücret alan sanatçı Cem Adrian konseri için  Kuşadası Belediyesinden 60 bin lira tahsil edilmiş. Üstelik konser tarihinde Arzu Türkmen Özkan’ın, Adrian’ı  temsil etmediğini de ortaya çıkaran müfettişler, Cumhuriyet Savcılarına verdikleri raporda şu görüşlere yer verdi: “2. Saç Şhow Festivali kapsamında 10.06.2013 tarihinde Cem (Filiz) Adrian konseri işinde tek kaynaktan temin edilen hizmetlere ilişkin form düzenlenmiş. Yetki belgesi ise Cem Adrian tarafından 27.09.2013 tarihinde yüklenici Arzu Türkmen Özkan’a verildiği, bu nedenle ne alım yapıldığı tarihte, ne de sözleşme imzalandığı tarihte yüklenici firmanın, söz konusu sanatçıyı temsil etmeye yetkisi olmadığından, iş kamu ihale mevzuatına aykırıdır.”

                                   Organizasyonlarda usulsüzlük

Müfettişler, Erol Özkan’ın eşine ait firmanın düzenlediği  Noel Christmas Kutlamaları ile 2.Saç Show Festivali  organizasyonlarında yasalara aykırı davranıldığı ortaya çıkardı. Aynı işle ilgili olarak birden fazla doğrudan temin yapılamayacağı yasalarda açıkça belirtilmiş iken, Özkan firmasının her iki organizasyonunda da birden fazla doğrudan temin evrakı düzenlendiğini belirten Müfettişler, tüm bu iş ve işlemlerin kamu ihale mevzuatına aykırı olduğunun altını çizdi. Bilindiği gibi on kuaförün birer kadın saçı yaparak yarıştıkları saç festivali için Özkan’a Kuşadası Belediyesi 144 bin lira ödemişti.   

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.