Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Her düğüne bir polis veya jandarma

Aydın il sınırları içindeki düğünlerde gelin ve damat dışındakilerin oynaması yasaklandı. Bundan böyle her düğünde bir polis veya jandarma gözlemci olacak.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2020 14:56
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2020 15:08
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Her düğüne bir polis veya jandarma

Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Covid-19 ile mücadele kapsamında, salgını kontrol altına almak adına bir dizi yasaklamalar getirdi. Bozdoğan ilçesinde iki mahallede karantina, Söke’de bir fabrikada 35 kişinin testinin pozitif çıkması, bir çok ilçede vakaların  pandeminin başladığı günden bu yana en üst seviyeye çıkması üzerine toplanan kurul , “Zorunlu tedbirler” ile “Tavsiye kararları” başlıkları altında bir dizi kuralı kamuoyuna duyurdu.

HER DÜĞÜNE BİR POLİS VEYA JANDARMA

Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu “Zorunlu tedbirler” başlığı altında düğün, nişan, nikah, kına, sünnet düğünü gibi organizasyonlarda bir polis veya jandarmanın  gözlemci olarak bulunmasını kararlaştırdı. Gelin ve damat dışındaki davetlilerin oynamasını yasaklayan kurul kararında şu önlemler alındı;

*Köy, sokak ve düğün salonlarında yapılan düğün, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklerin süresinin aynı gün içinde kalacak şekilde  geleneksel (keşkekli) düğün saatinin 12.00-14.00, diğerlerinin 20.30-22.30 saatleri arasında yapılmasına.

*Gelin ve damat dışında davetlilerin oynamasının yasaklanmasına.

*Düğün ve nişan süresince denetim ekiplerinden bir görevlinin (polis veya jandarma) düğün sonuna kadar düğünde gözlemci olarak bulunmasının sağlanmasına.

*Düğün, nişan, nikah, kına, sünnet düğünü dışındaki her türlü toplu organizasyonlar için kaymakamlıklardan izin alınmasına karar verildi” denildi.

65 YAŞ ÜZERİNE KISITLAMALAR

Kurul 65 yaş üzeri vatandaşlara toplu ulaşımın yoğun olduğu 08.00–10.00 ve 16.00-18.00 saatleri arasında koruma amaçlı olarak toplu taşıma araçlarını kullanmalarını yasakladı. "Tavsiye kararları" başlığı altında ise 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşların kendi çocuklarının dışındaki düğün, sünnet, kına gibi etkinliklere katılmamasını  saat 17.00’dan sonra pazarlara gitmemelerini tavsiye etti.

GELMEK SERBEST GİTMEK ÖNERİLMİYOR

Türkiye’nin en önemli turizm ilçelerinden Kuşadası ve Didim’e her gün binlerce tatilci gelirken, Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu bulaş riskini yüzde 50 arttırdığı gerekçesiyle il dışı gezilere çıkılmamasını isteyerek “İlimizdeki pozitif vakaların ayrıntılı incelenmesinde bulaş sebebinin yüzde 50 oranında il dışı temas olduğu saptandığından mecburiyet olmadıkça il dışı düğün, nişan, taziye, gezi gibi seyahatlere katılım olmaması” tavsiyesinde bulundu.

KAMU DAİRELERİNDE

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ayrıca il genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, yemekhane hariç, personel, ziyaretçi veya hizmet almak için gelen vatandaşlara paketli su servisi hariç tüm ikramları yasakladı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.