Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Her 36 çocuktan biri otizimli

Kuşadası'nda toplanan 33. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi’nde konuşan uzmanlar artan otizmli sayısına dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 11:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 11:19
Kaynak: Adanın Sesi Haber Merkezi
Her 36 çocuktan biri otizimli

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği tarafından düzenlenen, ‘33. Ulusal Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kongresi’nin bilimsel programı içerisinde yer alan ‘Sizin Hiç Otizmli Bir Çalışma Arkadaşınız Oldu Mu?’ başlıklı panel ve açık oturum organizasyonu Kuşadası’nda başladı. Pine Bay Holiday Resort’ta gerçekleşen kongrede yapılan konuşmalarda otizmli çocuk sayısında artışa dikkat çekilerek,her 36 çocuktan birinin otizmli oluğu dile getirildi.

AİLELER ZORLUKLA MÜCADELE EDİYOR

Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Başkanı ve Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Neslihan İnal “Otizmin ilk tanımlandığı yıllarda nadir görülen bir durum olduğu düşünülürken, günümüzde geniş bir yelpaze içerisinde yer alan, farklı bilişsel ve ruhsal durumların bir arada bulunduruyor Günümüzde otizmin çocuk yaşta giderek artan bu yüksek görülme sıklığına rağmen, ülkelerin henüz bu bireyler ve ailelerinin yaşamın her alanında karşılaşabilecekleri zorluklar açısından hazırlıklı olmadığı görülüyor”dedi.

 HER 36 ÇOCUKTAN BİRİ OTİZMLİ

Kongrede konuşan Doç. Dr. Fethiye Kılıçarslan, günümüzde otizmin çok daha sık görüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi; “Çalışmalar her geçen yıl otizm görülme oranının arttığını belirtiyor. Son araştırmalar her 36 çocuktan birinin otizmli olduğu gösteriyor. Otizmde erken dönemde teşhis ve müdahale bu noktada büyük önem taşıyor. Otizmin sebepleri arasında genetik ve ailesel nedenler ön planda suçlansa da, pek çok faktörün etkileşimi sonucu ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Göçler, yaşanan travmalar, savaşlar, pandemi,  ebeveynlerin geç yaşta anne baba olması otizm oranlarında görülen bu artışta suçlanan faktörler arasında yer alıyor. Diğer yandan yaşanan olumsuz yaşam olayları, ailelerin çocuklarını çocuk psikiyatrisine götürmelerine engel olup, erken yaşta tanı alma ve erken müdahale ihtimalini de azaltıyor.”

Kaynak: Adanın Sesi Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.