Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

HEPSİ AĞIR CEZALIK

Altungün yönetimindeki belediye, ülkedeki 1500 zü aşkın belediye içinde, tüm yöneticileri hakkında davalar açılan ender belediye olma unvanını taşıyor.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2011 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com

Esat Altungün başkanlığındaki Kuşadası Belediyesi bir rekora imza atıyor. Altungün, üç belediye başkan yardımcısı, başkan vekili ile verilen emirleri yerine getiren hemen tüm birim amirlerine çeşitli soruşturmalar yüzünden ağır ceza yolu göründü. Üç yıllık icraatlarında iki çay bahçesi üç heykel ile hafızalara kazınan Altungün yönetimindeki belediye, ülkedeki 1500’üzü aşkın belediye içinde tüm yöneticileri hakkında davalar açılan ender belediye olma unvanını taşıyor.

            Gazeteci Latif Sansür’ün evinin su saatini sökerek görevini kötüye kullandığı için ağır cezada yargılanmasına yol açan “soruşturma” izni henüz hafızalardaki yerini korurken, belediye başkanı Esat Altungün hakkında aynı mahkeme için iki ayrı soruşturma izni daha verildi. Tutuklanan Erdoğan Uyan, mahkemesi devam eden Adem Testici’den sonra üçüncü yardımcısı Mehmet Bademci ile vekili Ahmet Kireç’te mahkemeye gidecek. Denetleme kurulu raporunda yargılanmalarına izin verilenlerle birlikte, mahkemeye gitmeyecek yönetici kalmadı gibi..

 

VARAN 1...

            Kuşadası Gazeteciler Birliği Başkanı Latif Sansür’ün evinde, eşine ait su abonesinin 72 liralık su borcu olduğu gerekçesiyle Cuma günü mesai saatinin bitimine kısa süre kala saatinin sökülerek götürülmesi Belediye Başkanı Esat Altungün ile yardımcısı Erdoğan Uyan’a pahalıya patladı. Sansür ailesine ait su sayacının sökülüp götürüldüğü tarihte belediyeye 2791 abonenin su borcu bulunduğunu, hiç biri hakkında işlem yapılmadığını, Sansür ailesinin sayacının özel talimatla söküldüğünü tespit eden İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin raporu doğrultusunda, İçişleri Bakanı Altungün ile Uyan hakkında soruşturma izni verdi.

Sonuç: İtiraz süresi sonrası yasalar gereği Belediye Başkanı ve yardımcısı Ağır Cezada yargılanacak.

 

VARAN 2...

            İçişleri Bakanlığı müfettişleri yol kenarlarındaki oto parkların yasalara aykırı bir sistem ile Spor Kulübüne verildiği; ihale onaylanmadan kulübün oto parkları başkasına devir etmesinin  “Suç” olduğuna karar verdi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla gönderilen yazıda “İhale sözleşmesi imzalanmadan ve yer teslimi yapılmadan, bir gün önce sözleşmenin  üçüncü kişiye devir edilmesine izin verilmesi 2886 sayılı devlet ihale yasasına göre suç teşkil ediyor. Olayda sorumluluğu bulunan Belediye başkan vekili Ahmet kireç hakkında Soruşturma izni verilmesine. Denetim görevini yerine getirmeyen ve olayda sorumluluğu bulunan Belediye Başkanı Esat Altungün ile denetim görevini yapmayan eski ulaşım müdürü M.Ali Kasabalı, Zabıta ve ulaşım müdür vekili Hüsnü Akman haklarında soruşturma izni verilmesine karar verildi” denildi.

            Sonuç:İtiraz süresi sonrası yasalar gereği Belediye Başkanı vekili ve   bürokratları ve  Ağır Cezada yargılanacaklar.

 

 

VARAN 3...

            Belediyeyi batırdığı Halıcı dükkanı veya Restoran gibi yönetmeye çalışan Başkan Esat Altungün, bu kez baltayı taşa vurdu. İş bilen yazı işleri müdürlüğünün uyarısına rağmen, yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak işe alınan  9 kişiyle ilgili yaptığı işlemlerin yasalara aykırı ve keyfi olduğu belgelendi.  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla gönderilen yazıda,”ben yaptım oldu” mantığının belediye yönetiminde geçerli olmadığına dikkat çekildi. Bakan yazısında “Belediye yazı işleri müdürlüğünün, başkanlığa yazdığı yazılarda; atanan kişilerin tamamının zabıta yönetmeliklerine ve itfaiye eri giriş yöntemine uygun olmadığını belirtmiş olmasına rağmen, Esat Altungün ile yardımcısı Mehmet Bademci sorumluluk üstlenerek ilgili kişilerin 7’sini zabıta, 2’sini itfaiye de görevlendirmiştir. Olayda sorumluluğu bulunan Altungün ile Bademci haklarında Soruşturma izni verilmesine karar verildi” denildi.

            Sonuç:İtiraz süresi sonrası yasalar gereği Belediye Başkanı ve yardımcısı Ağır Cezada yargılanacaklar.

 

VARAN 4...

            2009 Yılında Kuşadası Belediyesinde yapılan ihaleler ve doğrudan alımlarda belediyeyi zarara uğratan Altungün ve ekibinin yanı sıra  50’ye yakın belediye çalışanı hakkında da soruşturma izni verildi. Cumhuriyet Başsavcılığının görevlendirdiği üç kişilik bilir kişi heyeti, hazırladığı 31 sayfalık raporda, belediyeyi yönetenlerin “ihalelere fesat karıştırdıkları, görevi kötüye kullandıkları ve usulsüzlük” yaptıkları vurgulandı. Cumhuriyet Savcılarının rapor doğrultusunda, isimleri geçen görevliler ile yöneticilerin ifadelerini almaya başladıkları öğrenildi.

            Sonuç: İfadeler doğrultusunda Savcının hazırlayacağı iddianame ile Esat Altungün ve ekibi mahkemede yargılanmaya başlanacak. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.