Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Hedeflerini büyük

Kuşadalı Lise öğrencileri TUBİTAK desteği ile geliştirdikleri projeleri sergilerken, projelerin gerçek yaşama geçirilmesi için de daha büyük destek arayışına girdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2019 18:20
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2019 13:06
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Hedeflerini büyük

        Kuşadası Hasan-Fatma Önal Anadolu Lisesi öğrencileri, okullarında TUBİTAK’ın desteği ile düzenledikleri bilim fuarında, sosyal ve fen projelerini sergiledi. Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ataman, Okul Müdürü Hüseyin Çalım’ın katıldığı törenle açılan fuar’da, öğrencilerin hazırladığı 20 proje sergilendi, ziyaretçilere tanıtıldı. Proje yöneticisi, Bilgisayar Öğretmeni Müslüm Demirel, öğrencilerin projelerini hazırlarken çok keyif aldıklarını ve çok şey öğrendiklerini söyledi.

Demirel, projelerin sosyal ve fen alanlarında olduğunu belirterek “Öğrencilerimiz çok  önemli projeler ürettiler. Örneğin Tsunami felaketinin en az hasarla atlatılması için Tsunamisavar projesi var. Üretilen proje ile tsunami olmadan önce sensörlerin uyarısıyla koruma kalkanına inen konutlarda, tehlike geçinceye kadar ki tüm yaşamsal düzenekler hazırlanmış. Bunun yanında ulaşımı güç olan bölgelere havadan gıda ve sağlık malzemesi gibi ilk yardım malzemelerini bırakabilen drone projesi var. Yine projelerimiz arasında  Çözelti iletkenliği projesi ile kimyasallardan yararlanarak parmak izi çıkarma, deniz ve havuzların kirliliğini temizleyen su süzen projesi, bilgisayar kişilerin sağlığını korumaya yönelik ekran uyarı sistemi var. Erozyona dikkat çekmek için bitkilerin gücü projesi, Dil öğrenmek için emojilerden yararlanma, östorojen hormonunun bitkiler üzerindeki etkisi  gibi bir birinden ilginç projelerimiz var”dedi.

Fuarı gezip, öğrencilerden bilgi alan  Kaymakam Sadettin Yücel’de öğrencileri kutlayarak “Sınıflarda teorik derslerle muhatap olan öğrencilerin bu eğitimi pratiğe dönüştürmesi çok önemli. Bu bazen laboratuarlarda, bazen iş sahalarında ama en güzel örneği ise bu tür etkinliklerde  yapılıyor. Sadece kitaplardan öğrenilen bilgiler günlük yaşama aktarılamaz. Bu tür pratik çalışmalarla geliştirebilirsiniz. Çocuklarımız da çok güzel projeler üretmişler. Gelecek açısından çok umut ve gurur verici” şeklinde konuştu.

Ürettikleri projeleri geliştirmek ve insanlığın hizmetine sunmak için destek beklediklerini söyleyen öğrenciler, “İlk adımlarımızı bu projeler ile attık. Bu projelerimizi geliştirecek maddi ve manevi desteğe ihtiyacımız var. Büyüklerimizin bize destek vermesini, bize güvenmesini bekliyoruz” şeklinde taleplerini dile getirdiler.

istanbul escort

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.