Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Günay Zeytin ve Zeytinyağı Müzesini Açtı

Açılışa seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2011 13:21
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Kuşadası'nda Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi müzesini açtı. Bakan Günay, "Bir dönem turizme yeni başlamış bir ülke olmanın heyecanıyla sahilleri konutlarla işgal ettik. Dağa, taşa otel yapmaya çalıştık. Koyun, mavilerin, yeşilin kıymetini çok fazla önemsemedik ama böyle devam etmenin imkanı yok" dedi.

Bakan Günay, Aydın'ın Kuşadası İlçesi, Davutlar Beldesi Yolu üzerinde, turizmci Hasan-Gürsel Tonbul çifti tarafından, ekolojik menüsü ve doğal ortamıyla ön plana çıkan Değirmen Restaurant'ın girişine kurulan Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Sergi Alanı ve Mezisi'nin açılışına katıldı. Törende konuşan Bakan Günay, Türkiye'nin dünya turizm liginde yedincilikten beşinci sıraya yükselmek için çaba harcadığını belirterek, ôAma turizmin doğaya, insanımıza sosyal yaşamımıza ne getirdiğini ve sürdürülebilir olma konusunu bunda sora çok daha fazla önemle tartışmamız gerekiyor.

Madem ki dünyanın önemli turizm ülkelerinden biri haline geldik. O zaman bir kalite daha yukarıda yeni girişimler sergilemeliyiz. Bir dönem turizme yeni başlamış bir ülke olmanın heyecanıyla sahilleri konutlarla işgal ettik. Dağa taşa otel yapmaya çalıştık. Koyun, mavilerin, yeşilin kıymetini çok fazla önemsemedik ama böyle devam etmenin imkanı yokö dedi.

"İNANMAYANI, İNANDIRIMAZSINIZ"

Türkiye deniz kıyıları dışında da başka güzelliklere sahip olduğuna dikkati çeken Bakan Günay, ôTarih, sivil mimarlık örnekleri, bitki örtümüz var. Bütün bunları turizm sunumunun içine katmalıyız. Turizm yatırımları yaparken doğayı, yeşili sürdürülebilir biçimde daha fazla korumanın önlemlerini almamız gerek. Dünyada yedinrci sıradan beşinciliğe çıkmayı hedefleyen bir ülkenin turizm konseptini, bakış açısını yenilemesi gerekiyor.

Kültür yaşamımızı, kalitesini de yukarı çekmemiz ve bunu turizmin içine katmamız gerekiyor. Biz, sadece mavi deniz kıyıları olan bir ülke değiliz. Çok daha fazlası olan bir ülkeyiz. Daha fazla sahip olduğumuzu önce biz bilmeliyiz. İçselleştirerek, dünyaya aktarmalıyız. Sevdiğim bir söz var ôİnanmayanı, inandıramazsınız. ' Kendi yemeğini beğenmeyen aşçı, yemeğini başkasına yediremez. Bunu bilmenin önemli eğitim merkezlerinden biri bu müzelerdir. Müze bir anlamda tarih okuludur. Türkiye'de son yıllarda müze kavramı önemsenmeye başlandı. Bir yandan yeni müzeler yapıyoruz, bir yandan da elimizdeki müzeleri yenilemeye çalışıyoruzö diye konuştu.

Dünyanın en eski zeytinyağı işliklerinin birinin Urla'daki Klozomenai Antik Keanti'nde olduğunu da vurgulayan Bakan Günay, bu bölgeyi de gezilebilir bir Ören yeri haline getireceklerini kaydetti. Bakan Günay, müzelerin, Ören yerlerinin, Türkiye turizmini, dünyada sıradan deniz turizmi ötesinde bir yere taşıyacağına inandığını ifade etti. Kuşadası'nda, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin en büyük kongre merkezlerinden birinin yapıldığını da hatırlatan Günay, açılış öncesinde uğradığı yapının sanat merkezi olarak da kullanılacağını söyledi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy da konuşmasında Müze ve Ören yerlerine girişlerin arttığını belirterek ''Turizmde yüzde 12'lik artışa karşın, müzelere giriş yüzde 42 arttı bu çok sevindirici'' dedi.

''ZEYTİN AĞAÇLARI TURİZME KURBAN EDİLDİ''

Diana Turizm Yönetim Kurulu Başkanı, müzenin kurucusu Hasan Tonbul ise son yirmi yılda zeytin ağaçlarının yeni yaşam biçimi ve turizm adına yapılan yanlışlara kurban edildiğini belirterek, ôAilemle birlikte, doğaya ve toprağa olan tutkumuzu yeni zeytin bahçeleri kurarak yansıttık. Aldığımız karar yalnızca gücüm yettiğince zeytin ağaçlarını korumak ve sayılarını arttırmak değildi. Zeytin ve ağacının değerini bizden sonraki kuşaklara anlatacak bir müze kurmayı, bundan 30 yıl önce hayal ettik, tasarladık. Çok yorulduk, çok uğraştık ama gerçekten de zeytinin hak ettiği saygıyı ifade eden bir müze oluşturduğumuza inanıyoruzö dedi.

Konuşmaların ardından Baktan Günay, kurdelesini keserek, sergi alanın açılışını yaptı. Zeytin ve zeytinyağı müzesinde antik çağdan günümüze zeytinyağı üretiminde kullanılan antik ekipman ve makinalar cansız mankenler eşliğinde sergileniyor. Törene Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Aydın Valisi Kerem Al, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Semiha Öyüş, Gültekin Kılınç ve İzmir Milletvekili Ali Aşlık da katıldı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.