Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gözler deprem için Aydın’a çevrildi

Deprem ile ilgili açıklama yapan tüm uzmanların 6.3 ile 7 büyüklüğünde deprem beklediği Aydın’da ki Nazilli kırığı vatandaşları tedirgin ediyor. Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, “Depreme karşı duyarlı ve hassa olmalıyız” uyarısı yaptı. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı “Aydın depreme hazırlıklı değil” açıklaması yaparken, Nazilli Müteahhitler Derneği (NAMDER), belirtilen şiddette bir depremde Nazilli’deki yapılar yüzde 90’nın yıkılacağını öne sürdü.  

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2020 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 01.01.1970 02:00
Kaynak: Haber Merkezi
adaninsesi.com
Gözler deprem için Aydın’a çevrildi

Kuşadası körfezi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.9’luk depremin yarattığı yıkımdan sonra gözler Aydın’a çevrildi. Prof. Dr. Övgün A. Ercan ile Prof. Dr. Şener Üşümezsoy başta olmak üzere Deprem uzmanlarının Nazilli Kırığını işaret etmesi birinci derece Deprem bölgesi Aydın’da tedirginlik yarattı. Uzmanlar açıklamalarında Nazilli’den  başlayıp  Aydın merkez, Ortaklar, Kuşadası üzerinden  Ege Denizine uzanan fay hattında 6.3 ile 7 büyüklüğünde bir deprem uyarısında bulunuyor. İMO’dan  Aydın’ın böylesi bir depreme hazırlıklı olmadığı uyarısı gelirken, NAMDER yöneticileri ise belirtilen şiddette bir depremde Nazilli’deki 2000 yılı öncesi yapılan yapılar yüzde 70’nın yıkılacağını öne sürdü.

HASTANE VE İLETİŞİM SIKINTISI

Yaşanan son deprem’de yaşanacak yıkımın yanı sıra hizmet verecek birimlerde sıkıntı olduğunu belirten, ismini vermek istemeyen  bir yetkili, “Deprem öncesi sıkıntı yaşandığı için güçlendirme bekleyen Telekom binasının hasar görmesi tüm iletişimi bitirecek. Yaşadığımız son depremde Aydın Devlet Hastanesi ile Atatürk Devlet Hastanelerinde hasar oluştu, her iki hastanelerin büyük bölümü kapatıldı. Bu sağlık hizmetlerinde de büyük bir sıkıntı yaşanacağını gösteriyor” dedi

 VALİ İNCELEMELERDE BULUNDU

Cuma günü meydana gelen depremden etkilenen Kuşadası’na gelen Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Özer Türk Stadında oluşturulan mini çadır kenti, hasar alan Vergi Dairesi binası ile Cumhuriyet İlkokulu binalarında inceleme yaptı. Aydın’ın birinci derece deprem bölgesi üzerinde konuşlanmış bir il olduğunu hatırlatan Aksoy, “Onun için her zaman depreme karşı duyarlı ve hassas davranmak zorundayız. Herkesin kendi binasıyla ilgili depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda duyarlı olması, evinde alınması gereken tedbirler varsa alması gerekiyor. Burada önemli olan halkımızın, insanımızın güvenliği. Buna öncelik veriyoruz. Belediyeler ve tüm kurum kuruluşlarla iş birliği içerisinde çalışmaları sürdürüyoruz” dedi.

“HALKIN TEDİRGİN OLMASI DOĞAL”

İMO Aydın Şubesi Başkanı Özlenen Alcı’da Aydın’ın depreme hazırlıklı olmadığını söyledi. Alcı” Aydın halkının tedirgin olması doğaldır. Şehrin içinden geçen aktif fay hattı var. Riskli kamu kurum binaları, riskli binalarda hizmet veren eğitim kurumları var. Toplanma alanları yetersiz. Aydın’ın depreme hazırlıklı olmadığını, deprem eğitiminin olmadığını her platformda dile getiriyoruz. 2000 Yılı öncesi yapılan binalarda hazır beton kullanılmadığı için onlarda sıkıntı var. Ancak bu yapıların stokunu bilmiyoruz. Bunun tespit edilmesi gerekiyor” dedi.

NAZİLLİ’DE YAPILARIN YÜZDE 70’İ YIKILIR

Sözcü’ye açıklama yapan NAMDER Başkanı Remzi Erdemci, yapı denetim firmalarının hizmet vermeye başladığı 2000 yılı öncesi yapılan binaların tümünün tehlike yarattığını söyledi. Erdemci, “Belirtilen şiddette bir depremin olması halinde Nazilli’de 2000 yılı öncesi yapılan yapıların yüzde 70’i yıkılır. Binaların çoğu yumuşak zeminde ve hiçbir mühendislik hizmeti alınmadan yapılmış. Gördüğümüz yaşadığımız gerçek bu ne yazık ki. Vatandaş ev almaya gittiğinde çimentosu, demirine bakmıyor, salonu mutfağına, banyosuna bakarak alıyor. Bazı Müteahhitler 2000 yılı öncesindeki çatlamış, yıpranmış binaları giydirmeyle, makyajla yeniymiş gibi satıyor. Faciaya davetiye çıkarıyor” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
google.com, pub-4400075568548996, DIRECT, f08c47fec0942fa0
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.